çin ankara büyükelçiliği

Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kurulan iletişimin en resmi temsilcisi Çin Büyükelçiliği Ankara‘dır. Büyükelçilik kendi ülkesini ülke sınırları içerisinde direkt olarak diplomatik düzeyde temsil etmektedir. Türkiye’de bulunan Çin vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, menfaatlerini ve korumayı amaç haline getiren büyükelçilik, iki ülke arasındaki ilişkiyi sürekli olarak iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Çin Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile iki ülke arasında bulunan dostluk bağı sürekli olarak geliştirilmektedir. Diplomatik ilişkilerin kontrol edilmesi ve ticari ilişkilerin gelişmesini amaçlayan büyükelçilik, bu amaç doğrultusunda sayısız çalışma yürütmektedir. Büyükelçilik aracılığı ile vize başvuruları gerçekleştirilebildiği gibi, bünyesinde yer alan konsolosluk aracılığı ile de her türlü evrak işlemini yapabilmektedir. Çin’in Türkiye’deki en yetkili resmi kurumu olan Çin Ankara Büyükelçiliği, kendi vatandaşlarının her türlü işlemi kolaylıkla yapmasını sağlamaktadır.

İki ülke arasındaki bağlantıyı her dönem aynı seviyede tutan büyükelçilik, vize başvurularını farklı kurumlara devretmiş durumdadır. Türkiye genelinde yer alan çok sayıdaki yetkili acente vasıtası ile Çin’e seyahat edecek olan kişiler başvurularına yapabilmektedir. Yapılan başvurular, acente sayısının fazla olmasından dolayı kısa süreler içerisinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuca bağlanabilmektedir. Bu sayede Çin Ankara Büyükelçiliği’nin yükü hafifletilmiş ve iki ülke arasındaki geliştirmelere daha fazla ağırlık verilmiştir.

Çin Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Çin Büyükelçiliği Ankara , Ankara’nın Gaziosmanpaşa mevkisinde yer almaktadır. Gölgeli Sokak’ta bulunan büyükelçiliğe 0312 436 0628 numaralı hattan ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda 0312 446 4248 numaralı telefon hattı da kullanılabilmektedir. Yazılı olarak iletişim kurabilmek için de chinaemb_tr@mfa.gov.cn adlı e-mail adresi tercih edilebilmektedir. Diğer bir alternatif ise liu10ia@126.com adlı e-mail adresidir. Her iki telefon hattından ve e-mail adresinden de mesai saatleri içerisinde Çin Büyükelçiliği Ankara ile iletişime geçilebilmektedir.

Büyükelçilik hafta içi her gün saat 08:30 ve 17:30 arasında aktif olarak hizmet vermektedir. Büyükelçiliğin bünyesinde yer alan Çin Konsolosluğu da Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri hizmet vermektedir. Saat 09:30 ile 12:30 arasında konsolosluk hizmeti almak mümkündür. Bu günlerin ve saatlerin dışında kalan sürelerde herhangi bir şekilde hizmet verilmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde kutlanan bayramlarda, anma günlerinde, özel günlerde Çin Büyükelçiliği Ankara’da görev yapmamaktadır. Bu nedenle özel gün ve haftaların haricinde kalan günlerde hizmet alınmalıdır.

Çin Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Çin Büyükelçiliği Ankara  oldukça geniş bir görev bölgesine sahiptir. Konya, Kırşehir, Ankara, Tokat, Afyon, Sivas, Kütahya, Amasya, Ağrı, Antalya, Kayseri, Bartın, Burdur, Bayburt, Denizli, Erzurum, Erzincan, Çankırı, Çorum, Giresun, Eskişehir, Isparta, Iğdır, Gümüşhane, Adıyaman, Adana, Karabük, Uşak, Bingöl, Diyarbakır, Bolu, Artvin, Aydın, Batman, Hakkari, Hatay, Niğde, Ordu, Osmaniye, Samsun, Şırnak, Sakarya, Trabzon, Tunceli, Van, Zonguldak, Kırıkkale, Kilis, İskenderun, Rize gibi illerde ikamet eden kişilerin tamamı Çin Büyükelçiliği Ankara vasıtası ile işlem yapabilmektedir. Türkiye’nin geneline hitap eden kurum, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının menfaatlerini en iyi şekilde korumaktadır.

Çin Vize Başvurusu

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması zorunlu hale getirilmiştir. 2016 yılında yapılan genel düzenlemeler ile Çin vizeleri son şeklini almıştır. Bu dönemin sonrasında vize başvurularında kullanılacak olan evraklar belirlenmiş ve vize ücretleri tekrardan düzenlenmiştir. Diğer ülkelere nazaran çok fazla sayıda vize seçeneğine sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti, bu özelliği ile ziyaretçilerine büyük ölçüde kolaylık sağlamıştır.

Çin’e aile ziyareti için gidecek olanlar, ticari amaç ile gidecek olanlar, turistik amaç ile gidecek olanlar veyahut da çalışmak gidecek olanlar kendi amaçları doğrultusunda vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Bu sayede başvurunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır. Bu başvuru çeşidine ek olarak, kişi hangi tipte vizeye başvurmuş ise Çin’e giriş yaptığında da bu amaç doğrultusunda hareket etmelidir. Eğer belirtilen konaklama ve seyahat planına uyulmadığı tespit edilirse kişi vize kurallarının ihlal edilmesinden sorumlu tutulabilmektedir. Bu nedenle hazırlanan seyahat ve konaklama planı gerçekçi ve uygulanabilir olmalıdır.

Çin Vize Başvuru Formu

Vize başvurusu yapabilmek için ilk olarak vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Bu ücret internet sitesi üzerinden kredi kartı ile yatırılabilmektedir. Fakat internetten kredi kartını kullanmak istemeyen kişiler, bankalar vasıtası ile ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler. Konsolosluğun banka hesabına belirtilen tutar aktarılarak, ilk aşama tamamlanmaktadır. Bu aşamadan sonra da başvuru sahiplerinin Vize Başvuru Formu’nu doldurması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu, kişinin genel anlamda tanınması ve seyahat amacının anlaşılması için hazırlanmıştır. Çin Büyükelçiliği Ankara tarafından hazırlanan form, çok sayıda soruyu içerisinde barındırmaktadır. Resmi kurumların yönlendirilmesi ve bir takım değişikliklerin yapılması ile Vize Başvuru Formu’nun Türkçe değil, İngilizce olarak doldurulması talep edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle hangi amaç ile Çin’e gidiliyor olunursa olunsun, Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu, yakın tarihlerden bu yana online sistemler üzerinden doldurulmaya başlanmıştır. Başvuru yapacak olan kişi konsolosluğun orijinal web sitesinde üyelik oluşturarak, formu doldurmaya başlayabilmektedir. Tüm sorulara verilen cevaplarda İngilizce karakter kullanıldığı gibi, büyük harf de kullanılmalıdır. Aksi takdirde form sistem tarafından onaylanmamaktadır. Formun eksiksiz bir şekilde doldurulmasından sonra son olarak imza atılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Başvuru yapacak olan kişilerin formu sisteme yükleyebilmeleri için elektronik olarak imzalarını atmaları gerekmektedir. Formun alt kısmında yer alan butonu seçerek, imza kolaylıkla atılabilmektedir. Fakat bu imzanın atılması, verilen bilgilerin tamamının doğru ve gerçekçi olduğu anlamına gelmektedir. Doğal olarak imza sahibi kişi, tüm bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmektedir. Başvuru süreci sonrasında yapılan evrak eşleştirmelerinde eğer en ufak bir uyuşmazlık ortaya çıkar ise kişi yanlış şekilde beyanda bulunmaktan sorumlu tutulup, suçlanabilmektedir. Dolayısıyla da doğal bir şekilde vize başvurusu iptal edilmekte ve yatırılan vize ücreti kişiye iade edilmemektedir.

Çin Vize Ücretleri

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişilerin oldukça fazla sayıda alternatifi bulunmaktadır. Fakat her alternatif vize tipinin de fiyatları birbirinden farklıdır. Bu vizelerin fiyatları, ülke sınırları içerisinde kalınacak süreye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir şekilde fiyat bilgisi alabilmek için Çin Büyükelçiliği Ankara veya Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesi ziyaret edilmelidir.

Çin Konsolosluğu vize ücretleri bazı durumlarda katlanarak artabilmektedir. Büyükelçilik ve konsolosluk tarafından kişiden istenen belgeler, her zaman tam ve eksiksiz olmalıdır. Ufak belge eksiklikleri yaşanır ise kişi bir süre sonra tekrardan randevuya çağırılabilmektedir. Bu tür durumlarda yalnızca işlemler uzamakta ve seyahat tarihine yakınlaşılmaktadır. Fakat büyük önem arz eden evrakların teslim edilmemesi, yanlış beyanda bulunmak, randevu tarihinde yetkili acentede olmamak yapılan başvuruların iptal olmasına sebep olmaktadır. Bu tür iptal işlemlerinin gerçekleşmesi ile birlikte de konsolosluklar tarafından yatırılan vize ücretleri herhangi bir şekilde iade edilmemektedir.

Ücretin iade edilmemesi, konsolosluğun doğal ve yasal bir hakkıdır. Bu nedenle başvuru yapan kişi, bu ücreti alamamak konusunda herhangi bir şekilde itiraz edememektedir. İptalin gerçekleşmesi ile birlikte kişi vize almak için tekrardan başvuru yapmalıdır. Başvuru yapılırken de tekrardan vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ücretin tekrar tekrar yatırılması kişiye maddi külfet oluşturacağı için, istenen tüm evrakların tamamlanarak tek seferde vizenin alınması tavsiye edilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Ankara, Konya, Kırşehir, Afyon, Tokat, Sivas, Aksaray, Kütahya, Kayseri, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük, Adana, Adıyaman, Amasya, Artvin,  Aydın, Batman, Bilecik, Uşak, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyabakir, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, İskenderun (Hatay), Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kars, Kastamonu, Yozgat, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, İçel (Mersin), Şanlıurfa, Muş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şırnak, Siirt, Sinop, Trabzon, Zonguldak, Tunceli, Van

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma: 08.30 / 17.30
Vize bölümü: Pazartesi, Salı, Perşembe 09.30 / 12.30

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Gölgeli Sokak, No:34, Gaziosmanpaşa / ANKARA Posta Kodu: 06105

E-mail: chinaemb_tr@mfa.gov.cn, liu10qia@126.com

Telefon: +90 (312) 436 0628

Faks: +90 (312) 446 4248

Çin Ticaret Ateşeliği Ankara

Telefon: +90 (312) 437 7107
Faks: + 90 (312) 446 6762
E-mail: tr@mofcom.gov.cn