çin istanbul başkonsolosluğu

Çin İstanbul Başkonsolosluğu

Her Başkonsolosluk ve Büyükelçilik kendi ülkesinin çıkarlarını ve menfaatlerini korumak için görev yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Çin İstanbul Başkonsolosluğu, resmi olarak hizmet vermeye başladığı tarihten bu yana Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Çin vatandaşlarının haklarını gözetmek ile yükümlüdür. İki ülke arasındaki iletişimin geliştirilmesini amaçlayan resmi kurumlar her ne kadar şahsi çıkarlarını gözetiyor olsa da, diplomatik özelliğe sahip değildir. Başkonsolosluğu, yalnızca çeşitli görevleri idame ettiren bir kurumdur.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılacak işler ve verilecek hizmetler çeşitli nizamnameler ve antlaşmalar ile belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ticari menfaatleri korumayı, iki ülke arasındaki iletişimin arttırılmasını amaçlayan kurum, bu yönü ile her iki ülke tarafından da desteklenmektedir. Eğitimsel yardım sağlama, pasaport yenileme, ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında gerçekleşen ölüm veya doğum, boşanma gibi işlemlerin tamamı Çin İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu sayede Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları her türlü evrak işlemini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleştirebilmektedirler.

İstanbul Başkonsolosluğu 2007 yılının Haziran ayında her türlü vize başvurusunu yetkili acentelere devretmiştir. Daha önceki senelerde başvurular Başkonsolosluk tarafından kabul ediliyor olsa da, belirtilen tarihlerden bu yana acenteler bu görevi yerine getirmeye başlamışlardır. Acentelerin sayısı bir hayli fazla olduğu için, yapılan vize başvuruları kısa süreler içerisinde sonuçlandırılabilmeye başlamıştır. Fakat bahsi geçen acentelere yapılan vize başvuruları kabul edilirken, direkt olarak Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurular geri çevrilmektedir. Bu nedenle her türlü işlemi yapabilmek için yetkili acenteleri tercih etmek gerekmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Çin İstanbul Başkonsolosluğu, Memduhpaşa Yalısı, Mısırlı Caddesi’nde bulunmaktadır. Tam teşekküllü olan kuruma 0212 299 26 34 numaralı telefon hattından ulaşım sağlanabilmektedir. E-mail üzerinden iletişim kurabilmek için de chinaconsul_ist_tr@mfa.gov.cn adresi kullanılabilmektedir. Adres üzerinden her türlü soru yöneltilerek, işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından çalışma saatleri 3 parçaya bölünmüş durumdadır. Mesai saatleri içerisinde saat 09:00 ile 10:00 arası acenteler aracılığı ile yapılan vize başvurularına ayrılmıştır. Saat 10:00 ve 12:00 arasında Çin’de doğmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemleri gerçekleştirilmektedir. Onay ve tasdik işlemleri, bahsi geçen vatandaşların vize başvuruları, pasaport yenilenmesi ve çeşitli evrak başvuruları bu saatler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Saat 15:00 ve 16:30 arasında da pasaportların ve evrakların dağıtımı yapılmaktadır. Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından hazır hale getirilen pasaportlar ve evraklar her hafta içi günü belirtilen saatlerde teslim edilmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul’un çevresinde yer alan çok sayıda ile hizmet vermektedir. Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Bursa, İzmir, Manisa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli gibi illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her türlü işlemini bahsi geçen kurum aracılığı ile yapabilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından farklı olarak, Türkiye’de ikamet eden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları da çeşitli işlemlerini Çin İstanbul Başkonsolosluğu vasıtasıyla gerçekleştirmektedirler.

Çin Vize Başvurusu

Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir şekilde vize muafiyeti antlaşması bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’den Çin’e gidecek olan kişiler, amaçları ne olursa olsun vize uygulamasına tabiidirler. Fakat farklı sebeplere göre vize alınabileceği için, her vize tipinin gerekli görülen evrakları birbirinden farklıdır. Yapılan vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için, Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin her birinin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Sonraki aşamada konsolosluğun orijinal web sitesine girerek başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için ilk olarak vize ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu Vize Başvuru Formu adı verilen form doldurulamamaktadır. Bu nedenle başvuru sahipleri, belirtilen vize tutarını konsolosluğun banka hesabına aktarması ve dekontu alması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu, kişinin tanınmasını ve seyahat amacının anlaşılması için hazırlanmış olan bir belgedir. Yakın tarihlerden bu yana elektronik sistemler üzerinden doldurulan forma konsolosluğun orijinal web sitesinden ulaşılabilmektedir. Vize ücretinin yatırılmasının ardından sisteme giriş yaparak, form doldurulmaya başlanabilmektedir. Alınan ödeme dekontunun numarası da formun içerisinde yer alan ilgili bölüme yazılmalıdır.

Vize Başvuru Formu, seyahat edilecek ülkelere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Çin’e gidecek olan kişilerin formu İngilizce karakterler ile doldurması talep edilmektedir. Eğer kişi formun tamamında İngilizce dili kullanmaz ise başvuru direkt olarak reddedilmektedir. Ayrıca soruların tamamına büyük harf ile cevap verilmesi gerekmektedir. Bu tür yönlendirmelere uyulmaması halinde sistem formu onaylamamaktadır. Bu nedenle ilk soruda yer alan ‘Ad – Soy ad’ bölümünün haricindeki soruların tamamı İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Formun içerisinde oldukça fazla soru yer almaktadır. Bu soruların her birinin en doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Çünkü formun en alt kısmında elektronik imza atılmaktadır. Elektronik imzanın atılması da, başvuru sahibinin tüm bilgileri doğru verdiğini taahhüt etmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle eğer verilen bilgilerden eğer herhangi biri gerçek ile uyuşmuyor ise kişi direkt olarak yanlış beyanda bulunmasından dolayı suçlanabilmektedir. Bu tür durumlarda doğal olarak vize başvurusu hemen iptal edilmektedir.

Vize Başvuru Formu doldurulurken ek olarak formun çıktısının alınması gerekmektedir. Çıktının alınması ile birlikte çıktı, randevu tarihinde kullanılacak olan diğer belgelerin arasına koyulmalıdır. Sadece Vize Başvuru Formu değil, her belgenin bir çıktısı ve fotokopisi alınmalıdır. Başvuru sürecinde bazı belgelerin hem aslı hem de fotokopisi istenebilmektedir. Ortaya çıkma ihtimali olan bu isteklere anında cevap verebilmek için başvuru sahibinin önceden tüm belgeleri çoğaltmış olması kesinlikle Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

Başvuruda Gerekli Olan Diğer Evraklar

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bir takım belgeler eksiksiz olarak istenmektedir. Bu belgelerin arasında en önemlisi bahsi geçen Çin Konsolosluğu Vize Başvuru Formu’dur. Formun doldurulması ile ilk aşama rahatlıkla tamamlanabilmektedir. Bunun haricinde başvuru sahiplerinin pasaportlarını da en iyi şekilde kontrol etmeleri gerekmektedir. Başvuru sürecinde üzerinde çok kez işlem yapılan pasaportun herhangi bir şekilde zarar görmemiş olması gerekmektedir. Pasaportların zarar görmesi halinde başvurular fazlasıyla olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Pasaporta ek olarak her başvuru sahibinin 2 adet biometrik fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Çekilen fotoğrafların her ikisinde de beyaz arka fon kullanılmalıdır. Bu şekilde çekilmeyen fotoğraflar yine konsolosluk tarafından onaylanmamaktadır. Belirtilen belgelere ek olarak, başvuru sahiplerinin finansal durumları da büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin mesleki ve finansal durumlarına ilişkin belgeleri de konsolosluklar ile paylaşmaları gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için çok fazla sayıda vize seçeneği bulunmaktadır. Fakat her vize seçeneğinin süresi birbirinden farklı olduğu gibi, ücretleri de farklıdır. Kısa süreli vize alan kişiler daha düşük ücretler karşılığında başvuru ücretini yatırabildiği gibi, daha uzun süreli vizelerde ücret bir miktar yükselmektedir. Bazı durumlarda da yapılan vize başvuruları reddedilebilmektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde de kişi tekrardan başvuru yapmak durumunda kalmaktadır. Bu durumda da tekrardan vize ücreti yatırılmaktadır. Buna benzer herhangi bir durumun yaşanmaması için her başvuru sahibinin tüm talep edilen evrakları en iyi şekilde hazırlaması ve randevu tarihinde teslim etmesi tavsiye edilmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

İstanbul, Kırklareli, Edirne, Bursa, İzmir, Tekirdağ, Yalova, Manisa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir.

Çalışma Saatleri: Pazartesi, Çarşamba, Cuma

Acente Vize Başvuruları: 09.00 – 10.00 saatleri arası
Çin Doğumlu Türk Vatandaşları: 10.00 – 12.00 saatleri arası
Pasaport ve Evrak Dağıtım: 15.00 – 16.30 saatleri arasında

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Memduhpaşa Yalısı, Mısırlı Caddesi, 6/8 Kireçburnu Mah. Sarıyer, İstanbul

Telefon: +90 (212) 299 2634

E-mail: chinaconsul_ist_tr@mfa.gov.cn

Otobüs ile Ulaşım

Otobüs hatları: 25A, 25E, 25Y, 40, 40B, 42T