çin izmir konsolosluğu

Çin İzmir Başkonsolosluğu

Çin İzmir Başkonsolosluğu, uzun yıllardır vize başvurularını bizzat kabul etmekteydi. Fakat 2007 yılından bu yana vize başvurularının kabul edilmesi tamamen vize acentelerine devredilmiş durumdadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişiler Çin İzmir Başkonsolosluğu aracılığı ile başvuru yapıyor olsa da, kabul etme işlemleri Vize Hizmet Merkezleri veyahut da yetkili acenteler tarafından yürütülmektedir. Bu sayede yapılan işlemler hızlandırılmakta ve başkonsolosluk üzerindeki görevler hafifletilmektedir.

Çin İzmir Başkonsolosluğu’na direkt olarak yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Bu nedenle Çin’e seyahat edecek olan kişilerin yetkili kurumları tercih etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru yapıldığı gibi, direkt iptal olabilmektedir. Belirtilen hizmet saatleri içerisinde her çeşit hizmet kolaylıkla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınabilmektedir.

Çin İzmir Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının ayrı ayrı menfaatlerini gözetmektedir. Sadece bununla kalmayıp, iki ülke arasındaki ilişkilerde de kendi ülkesinin çıkarlarını ve haklarını detaylı hizmetleri ile koruma altına almaktadır. Fakat Çin Ankara Büyükelçiliği gibi diplomatik bir yetkiye sahip değildir. Bu nedenle Çin İzmir Başkonsolosluğu, büyükelçilik tarafından kendisine verilen görevleri yerine getirmek ile görevlendirilmiştir. Bahsi geçen kurumun görevlerinin tamamı çeşitli anlaşmalar ve nizamnameler ile belirlenmiştir.

Tam teşekküllü olan kurumun genel anlamdaki amacı ise pasaportun değiştirilmesi ve yenilenmesi, tıbbi – kanuni – eğitimsel yardım sağlama, ulaşım ile ilgili meydana gelen problemler, görev yapılan ülkenin yönetimi ile iletişim kurma, ölüm – doğum – evlilik – ayrılık gibi durumlarda hizmet vermektir. Bu nedenle Çin İzmir Başkonsolosluğu’na hem Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından mesai saatleri içerisinde rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Çin İzmir Başkonsolosluğu İzmir’in Narlıdere mevkisinde yer almaktadır. Altıevler Mahallesi’nde bulunan kurum, Yalçın Sokak’ta konumlanmış durumdadır. Buna ek olarak, Narlıdere ve Balçova güzergahından geçen her otobüs hattı ile bölgeye rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma araçları arasında aktarma yaparak yaklaşık 40 dakika içerisinde de Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım sağlamak mümkündür. Her bölgeden de özel taksi ile dakikalar içerisinde bölgeye erişim sağlanabilmektedir.

Çin İzmir Başkonsolosluğu hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem de Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrı ayrı hizmet vermektedir. Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Çin vatandaşları her türlü işlemleri için Çin İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdırlar. Bu başvuru zorunluluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de geçerlidir. Bu nedenle her iki milletten kişiler de belirtilen yönlendirmeleri izleyerek işlemlerini kurum aracılığı ile gerçekleştirebilmektedirler.

Çin İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Her ülkeye girebilmek için yapılan vize başvurularında ilk olarak vize ücretlerinin yatırılması gerekmektedir. Ücretlerin Çin İzmir Konsolosluğu’nun banka hesabına direkt olarak yatırılması gerekmektedir. İnternet adresi üzerinden kredi kartı kullanımı gerçekleştirilebileceği gibi, banka üzerinden de havale yapılabilmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin dekont alması gerekmektedir. Alınan dekont bir sonraki aşamada Vize Başvuru Formu’nda kullanılacağı için, kesinlikle saklanması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu’nun hazırlanmasının ve doldurulmasının genel amacı, Çin’e seyahat edecek olan kişilerin tanınması ve seyahat amacının anlaşılmasıdır. Form içerisinde sayısız soru yer almaktadır ve soruların tamamı İngilizce içeriklidir. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin de bu soruların her birine İngilizce olarak cevap vermesi gerekmektedir. İngilizce dili haricinde kullanılan herhangi bir dil, Çin İzmir Başkonsolosluğu veyahut da Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle Vize Başvuru Formu doldurulurken yalnızca İngilizce kullanılmalıdır.

Bahsi geçen formun içerisinde çok sayıda soru yer almaktadır. Sorular da ‘İsteğe Bağlı’ ve ‘Gerekli’ ibareleri ile birbirinden ayrılmaktadırlar. Gerekli olarak görülen soruların tamamı ilgili resmi kurumlar için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle vize başvurusu gerçekleştiren kişiler, bu soruları cevaplandırmak zorundadırlar. İsteğe bağlı olarak hazırlanan sorular da tamamen kişisel sorulardır. Fakat Çin Konsolosluğu tarafından bu soruların da doldurulması tavsiye edilmektedir. Vize başvurusu sonrasında başlatılan değerlendirme sürecinde bu tür soruların cevaplarına dikkat edilmektedir. Bu nedenle yapılan başvuruların olumlu şekilde sonuçlanması sağlanabilmektedir.

Vize Başvuru Formu’nda yer alan her soru doldurulduktan sonra, başvuru sahiplerinden imza atmaları istenmektedir. Fakat her kişi bu formu online sistemler üzerinden doldurduğu için, orijinal imza atılamamaktadır. Bu nedenle de elektronik imza seçeneği kullanılmaktadır. Kişi, formun en alt kısmında yer almakta olan elektronik imza bölümünü işaretleyerek, imza atmış olmaktadır. Fakat imzanın atılması ile birlikte başvuru sahibi olan kişi her bilginin doğruluğunu taahhüt etmektedir.

Eğer daha sonraki süreçlerde konsolosluk tarafından yapılan denetlemelerde verilen bilgilerin yanlış olduğu ve gerçeğe uygun olmadığı tespit edilirse kişi vermiş olduğu taahhüdün doğru olmamasından doğru suçlanabilmektedir. Bu nedenle bu tür durumların yaşanmaması adına her başvuru sahibinin Vize Başvuru Formu’nu en iyi şekilde doldurması gerekmektedir.

Başvuruda Kullanılan Belgeler

Vize başvuru süreci boyunca Çin İzmir Başkonsolosluğu gibi resmi kurumlar tarafından bir takım belgeler eksiksiz olarak istenmektedir. Başvuru sahiplerinin de istenen bu belgeleri en iyi şekilde İngilizce tercümeli olarak hazırlaması gerekmektedir. Eksik veya yanlış olan belgeler başvuru sürecinin uzatılmasına sebep olabileceği gibi, başvuruların iptal olmasına ve vize ücretlerinin iade edilmemesine de sebep olabilmektedir. Bu nedenle talep edilen her belgenin eksiksiz bir şekilde doldurulması tavsiye edilmektedir.

Başvuru sahiplerinin pasaportlarına ve çektirecek oldukları biometrik fotoğraflara fazlasıyla dikkat etmeleri gerekmektedir. Kullanılan fotoğraflar uzun süreler boyunca teslim edilecek olan belgelerde kullanılacağı için, belirlenen kriterlere uygun olarak çektirilmelidir. Pasaportun da dış ve iç görünümü büyük önem arz etmektedir. Yıpranmış veyahut da zarar görmüş pasaportlar, başvuru sürecinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için pasaportun en iyi şekilde korunması, eğer zarar gördüyse de değiştirilmesi gerekmektedir.

Belirtilen belgelere ek olarak mesleki ve finansal duruma ilişkin belgeler de Çin İzmir Başkonsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden istenmektedir. Kişi eğer devlet memuru ise, SGK ile ilgili bilgilerini konsolosluk ile paylaşmalıdır. Eğer kişi esnaf ise, odalar aracılığı ile belgeleri alarak randevu tarihinde görevlilere teslim etmelidir. Eğer kişi çalışmıyor ve öğrenci ise, kendisine bir sponsor bulmalıdır. Bu sponsor akrabalardan da olabilir, aileden de olabilir. Bu tür durumların oluşması halinde de sponsora ait çok sayıda evrak Çin Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. İstenen belgeler de bazı durumlarda değişiklikler gösterebilmektedir. Dolayısıyla tam teşekküllü konsolosluklar tarafından istenen belgelerin her birinin temin edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvurular olumsuz şekilde sonuçlanabilmektedir.

Vize Ücretleri

Vize başvurusunun tipine göre çin vize ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Her ülkenin yönetimi tarafından öğrencilerin seyahat etmesi ve eğitim görmesi teşvik edildiği için, öğrenci vizelerinin fiyatları gayet uygundur. Bunun dışında aile ziyareti vizesi, grup vizesi gibi seçeneklerde ücretler bir miktar daha farklılıklar göstermektedir. Bu tür farklı talepler doğrultusunda da vize ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için, başvuru yapmadan önce ücretin konsolosluğun banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Ödeme işleminin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri makbuz almalıdırlar. Daha sonraki aşamalarda makbuz sıklıkla kullanılacağı için, en iyi şekilde muhafaza edilmelidir.