çin oturum izni

Çin Oturum İzni

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yaptıktan sonra alınan Çin oturum izni, Çin’de uzun süre yasal olarak kalmak isteyenlerin Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde almaları gereken bir belgedir. Z vize kategorisinde olan Çin oturum izni için ikamet edilecek yerdeki Yerel Halk Hükumet Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesinden ikamet belgesi almak gerekir.

Çin Oturum İzni Nasıl Alınır?

Çin oturum izni almak isteyenler Çin’de çalışmayı düşünen ve uzun süre Çin’de ikamet edecek olan kesimdir. Çin çalışma vize başvurusu olumlu sonuçlandıktan sonra Çin oturma izni alınır. Çin oturum izni almak için hangi firmada çalışılacaksa o firmadan davet mektubu ve teyit mektubu istenir. Yabancı uyruklu kişiler çalışacakları firmadan alacakları teyit mektubu ile Z vizesine başvurabilir. Firmanın vereceği davet mektubu fotokopisi veya bilgisayar çıktısı kullanılabilir. Çin konsolosluğu isterse belgenin aslını da talep edebilir. Vize işlemlerinin değerlendirilmesi ve onaylanması Çin konsolosluğunun yetkisindedir.

Çin Çalışma Vizesi

Çin çalışma vizesi olarak bilinen Çin Z vizesi, yabancı uyruklu kişilere Çin’de yasal olarak çalışma ve oturma izni verir. Hem çalışma hem de oturma izni almak için Çin Z vizesi almak zorunludur. Ankara Çin Büyükelçiliği veya İstanbul Çin Başkonsolosluğu’na kişinin şahsen başvurması gerekir. Çin vize işlemleri başlatılabilmesi için Çin’de çalışılacak olan firmadan çalışma izni alınmalıdır. Çin’de işbaşı yapılacak firmanın ve işe başlayacak olan kişinin hazırlaması gereken evraklar bulunur.

Diploma, CV, , eski ve yeni pasaport, 2 adet vesikalık arka fonu beyaz pasaport fotoğrafı, sicil kaydı ve arşiv sicil kadının olmadığına dair sabıka belgesi, daha önce çalışılan firmadan alınması gereken referans mektubu, Çin firması ile yapılan sözleşme, iş pozisyonu ve maaş belgesi başvuruda hazırlanması gereken belgelerdir. Çin konsolosluğu tarafından çalışma izni verildiğinde Çin çalışma vizesi başvurusu yapmadan önce vize ücreti ödenir.

Başvuru sırasında Çin konsolosluğu kişiden ilave belgeler isteyebilir. Çin Z vizesi başvuru sonrası konsolosluk kişiyi mülakata çağırabilir. Mülakata çağrılan kişilerin zamanında konsoloslukta hazır olması gerekir.

Çin Z Vizesi

Çin Z vizesi Çin Halk Cumhuriyeti tarafından verilen çalışma izni vizesidir. Çin’de işe başlanacak firma kişi adına Çin Çalışma Bakanlığına başvurur. Firma aynı zamanda yapılan sözleşmeyi, iş tanımı ve pozisyonu ve net maaşı gösteren belgeleri de hazırlar.

İşe başlayacak olan kişinin İngilizce veya Çince CV si, lisans diploması ve Çince veya İngilizce tecrübesi, daha önceki dönemlerde en az 2 yıl çalışılan bir firmadan referans mektubu ve pasaport fotokopisi sunması gerekir. Her iki tarafın evrakları hazırlaması sonrası işe başlanacak olan firma Çin Çalışma Bakanlığına bu evrakları sunar. Başvuru en geç 15-20 gün içinde olumlu ya da olumsuz sonuçlanır. Çin Çalışma Bakanlığı başvuruyu kabul ettiğinde firma bu belgeleri ve davetiye mektubunu işe başlayacak kişiye gönderir. Çin Z vizesi başvuru sonrası genelde Çin konsolosluğu kişiyi mülakata çağırır.

Çin Z Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin Z vizesi, Çin’de çalışmak isteyen kişilerin başvurularında verilen vizedir. Çin Z vizesi için istenen belgeler tüm vizelerde istenen temel belgeler yanında ilave belgeleri de gerektirir.

Temel Evraklar:

6 ay üzeri geçerlilik süresi olan ve boş sayfaları bulunan pasaport ve kişinin fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi
Çin vize başvuru formu ve form üzerine yapıştırılacak biometrik pasaport fotoğrafı. Formun düzgün, eksiksiz ve net bir şekilde doldurulup başvuru sahibi tarafından imzalanması önemlidir. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilir.
Nüfus cüzdan fotokopisi.
Sabıka kaydı.
Çin’de ve Türkiye’deki devlet hastanelerinden alınan ve 6 ay geçerliliği olan sağlık heyet raporu.
Yasal kalış veya ikamet belgesi.
İşe başlanacak firmaya ait bilgi.

Çin Z Vizesi İçin İstenen İlave Evraklar:

-Çin Z vizesi başvuru yapan kişilerin aşağıdaki evraklardan birini sunması gerekir.
-İK ve Sosyal Güvenlik Kurumunun verdiği “yabancı istihdam izin belgesi” ve yetkili kurumdan “davetiye mektubu ” veya “davetiye teyit mektubu”.
-Yabancı Uzmanlar Dairesinin verdiği “yabancı uzmanlar için Çin çalışma izin belgesi” ve “yetkili kurumdan davetiye mektubu” veya “davetiye teyit mektubu”.
-Sanayi ve Ticaret İdari Kurumunun verdiği “yabancı işletme daimi temsilcilik tescil belgesi” ve “yetkili kurumun verdiği davetiye mektubu” veya “davetiye teyit mektubu”.
-Kültür İdari Kurumunun verdiği “kültür/sanat gösteri onay belgesi” veya Dışişleri bürosunun verdiği “yetkili kurumdan davetiye mektubu” veya “davetiye teyit mektubu”.
-Çin Deniz Petrol Şirketi Genel Merkezinin verdiği “yabancılar için Çin’de denizde petrol çalışması amaçlı davetiye mektubu” Çin sınırlarına giren ve Çin’de ikamet etmeyi isteyen kişilerin 30 gün içinde bu evraklarla birlikte Çin oturum izni almak için Yerel Halk Hükumet Emniyet Müdürlüğü Hudut Giriş ve Çıkış İdare Şubesine şahsen başvurmaları gerekir.

Çin Daimi İkametgah Vizesi

Uzun süreli Çin oturum izni vizesi olan Z vizesi yanında, Çin’e daimi ikamet amaçlı yolculuk edenlerin alması gereken vize türü Çin D vizesidir. Çin Z vizesinde olduğu gibi Çin D vizesinde de kişi Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde vize başvurusunu yapmalıdır.

Çin Daimi İkamet Vizesi İçin Gerekli Belgeler

-En az 6 ay geçerlilik süresi olan ve boş sayfaları bulunan yeni tip çipli pasaport.
-2 adet biometrik fotoğraf
-Yabancılar Daimi İkamet Statüsü Onay Formunun aslı. İkamet statüsü onay formu Çin Kamu Güvenliği Bakanlığının verdiği bir formdur.

Önemli Not

Alınan davetiye veya teyit mektupları faks, fotokopi veya bilgisayar çıktısı olabilir. Fakat başkonsolosluk aslını istediğinde davetiyenin aslının sunulması gerekir. Resmi davetiyeler iki çeşit olup beyaz ve yeşil davetiye olarak tanımlanır. Davetiyeler mutlaka konsolosluğa hitaben hazırlanmalıdır. Konsolosluk davetiyelerin sadece aslını kabul eder. Çin’de işe başlanacak firma ile ilgili bilgi için firma vergi levhasının fotokopisi gereklidir İlk kez Çin’e giriş yapacak olanların vergi levhası fotokopisi yanında ID ve davet mektubu vermeleri gerekir.

Çin çalışma ve ikamet vizesi için istenen belgeler eksiksiz, düzgün ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalı, konsolosluğun herhangi bir esneklik göstermediği bu belgeler gerektiğinde ilave belgelerle Çin konsolosluğuna şahsen teslim edilmelidir. Çin oturma izni alındıktan sonra ikamet adresinde herhangi bir değişiklik olduğunda en geç 10 gün içerisinde yetkili birimlere değişiklik bilgisi verilmelidir. Aksi takdirde Çin yetkili kurumları tarafından oturma izni iptal edilebilir. Çin oturum izni vizesinin verilip verilmemesi, geçerliliği, kalış süresi ve kaç girişli olacağı konusunda Çin başkonsolosluğu tek yetkili kurumdur.

Çin Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Evrakların eksiksiz teslim edilmesi durumunda farklı bir durum ortaya çıkmazsa ortalama 7 iş gününde Çin çalışma ve oturum izni çıkmaktadır. Çin konsolosluğunun çalışma yoğunluğu göz ardı edilmemeli, başvuru için zamanında evraklar eksiksiz teslim edilmelidir. Seyahatten 1 ay önce vize başvurusunun yapılması Çin oturum izni ve çalışma vizesi isteyen kişiye son anda istenecek bir ilave evrak için zaman tanıyacaktır. Vize ücretleri dönem-dönem güncellendiği için ödemelerle ilgili başvuru sırasında Çin konsolosluğundan Çin oturum izni, çalışma ve ikamet vizesi ücretleri öğrenilebilir.