Çin Vize İşlemleri

Çin Vize İşlemleri

Çin Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Çin vize işlemleri Çin Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize acenteleri tarafından yapılmaktadır. Kısa süreli Çin vize başvuruları acente ve başvuru merkezleri tarafından Konsolosluğa iletilirken, uzun süreli vize işlemleri için doğrudan Çin Konsolosluklarına başvuru yapılmalıdır.

Çin vize işlemleri pek çok teferruat içermektedir. Çin Konsolosluğu vize başvuru prosedürünü sıklıkla döneme bağlı olarak değiştirmektedir. Son yıllarda Çin’e turistik vize başvurusu yapacak kişilerin bireysel başvuruları kabul edilmemektedir örneğin. Ancak grup vizesi alarak (en az 5 kişi) turistik vize başvurusu yapılmaktadır.

Çin vize işlemlerinde vizenin türü ve planlanan yolculuğun içeriğine göre evrak hazırlanmalıdır. Seçilen vize türü başvurunun seyrini başından son aşamasına kadar belirlenmektedir.  Vize evrakları vize türüne göre değişirken, vize ücretleri farklık gösterebilir.

Çin vize işlemleri ortalama 7 ila 10 iş günüde sonuçlanır. Ancak bu süreler kesinlik içermemektedir. Konsolosluğun kapalı olduğu tatil günleri, prosedürel veya konjonktürel değişikliklerin yapıldığı döneme göre çıkış süresi değişebilmektedir. Gerektiği durumda konsolosluk mülakata çağırma hakkını ve ek ve destekleyici evrak talep edebileceği durumlar hesaba katılarak seyahat tarihi itibariyle uygun olan bir günde diğer bir deyişle seyahate en az 15 gün kala başvurunun yapılması yerinde olacaktır. Çin Halk Cumhuriyeti vize işlemlerinde bazı özel durumlarda evrakların tercümesi veya noter onaylı belgeler talep edilebilmektedir. Ayrıca seyahat amacınızı desteklediğini düşündüğünüz bütün belgeleri vize dosyanıza ekleyebilirsiniz. Pasaportunuz Çin seyahatiniz sonrası 6 ay geçerli olması gerekmektedir ve buna ek olarak eski pasaportlar da görülmek istenmektedir. İlgili sayfalarının fotokopilerinin vize dosyasında olması gerekli olacaktır.

Çin Halk Cumhuriyeti Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir ancak Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi kişileri 30 güne kadar vizeden muaf tutmaktadır. Vizeden muaf olan pasaportlar da dahil olmak üzere, tüm pasaportlar seyahatten sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır.

Çin ticari vizesi, turistik vizeye nazaran daha uzun süreli verilebilmektedir ancak Çin’deki faaliyet alanı benzer firmadan davetiye alınması zorunludur. Çin vize işlemleri sadece Çin Konsolosluklarının vize departmanları tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır.