Çin Vizesi Nasıl Alınır

çin vizesi nasıl alınır

Çin Vizesi Nasıl Alınır Hakkında Bilgiler

Çin vizesi tek girişli ve çok girişli olarak belirli sürelerle verilmektedir. Çin’e seyahat edecek kişiler seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvuruda bulunmalıdırlar. Vize uygulaması kapsamında çok sayıda Çin vize türü mevcuttur. C,D, F, L, M, Q1, Q2, S1,S2, X1, X2 ve Z vize türlerinde başvuru yapılabilmektedir. Seyahat amacının dışında evrak ibrazı ve doğru belirlenmeyen seyahat amacına, vize türüne uygun olmayacak şekilde yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanır.

Son yıllarda Çin vize uygulamasıyla ilgili önemli değişiklikler yapılmıştır. Çin turistik vizesine bireysel başvuru yapılamamaktadır. Turistik vize alabilmek için grup halinde başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Çin vizesi almak isteyen kişiler seyahatlerinin detaylarını ve vize talebine dair diğer bilgileri içeren vize başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerine ilk adımlarını atarlar. Vize başvuru formuna ek olarak, seyahat sonrası 6 ay geçerliliği olan pasaport, kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf, turistik vize davetiyesi, Çin’deki acente tarafından gönderilecek olan bildirim formu, gidiş ve dönüş, uçak bileti ve otel rezervasyonu, detaylı tur programı evraklarının hazırlanması gerekir. Daha önceden Çin vizesi alınmışsa, eski pasaportların fotokopileri de ibraz edilmelidir. Eski pasaportlarda kimlik bilgilerinde değişiklik olduysa bu değişiklikleri gösteren resmi belgelerin de başvuru dsoyasına eklenmesi gerekecektir. Grup halinde başvuru yapılması gereken turistik vize başvurusunda grup vizesi davetiye talebi Çin’deki yetkili acenteden alınmalıdır. Davetiye faks veya e-mail yoluyla iletilebilir ancak Çin Konsolosluğunun gerektiği durumda orijinal davetiyeyi talep etme hakkı bulunmaktadır.

Çin ticari vize başvurusunda pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisine ek olarak Çin’deki firmadan alınan davetiye ve şirketten alınacak teyit yazısı ibraz edilmelidir. Teyit yazısı Çin vize başvurusu yapan kişinin şirketi ve şirketteki görevine dair detaylı bilgileri içerecektir. Onaylı şirket belgeleri, banka hesap dökümü evraklarının da ayrıca ibrazı söz konusudur. Çin Konsolosluğu, Çin ticari vize başvurusunda bulunan Türkiye’de çalışan veya şirket sahiplerinin, Çin’den davetiye alınan firma ile olan ticari işlem hacmini de dikkate almaktadır.

Başvurular vize randevusuyla kabul edilmektedir ve parmak izi ibrazı zorunludur. Vizenin çıkış süresi 8 ila 10 iş günü arasında değişmektedir.