Çin Vizesi Randevu İşlemleri 2018

Çin Vizesi Randevu İşlemleri 2018

Çin Vize Randevu İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Çin vizesi randevu işlemi Çin Konsolosluğunun vize işlemleri için yetkilendirdiği başvuru merkezlerinden ve Çin vize işlemlerinde uzman danışman kurumlardan alınabilmektedir. Çin vizesi randevu işlemleri 2018 yılı itibariyle parmak izi verme koşulunu içermektedir. Daha önceden böyle bir prosedür söz konusu değildi ancak 2018 yılı itibariyle yürürlüğe giren bu uygulamada daha önceden Çin’e gitmiş olan kişiler de parmak izi kaydı vermelidirler.

Çin vizesi randevu işlemi online olarak Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu resmi web sitesinden alınmalıdır. Online form ve randevu alma işlemiyle birlikte vize cüretleri ödemesi de yapılmaktadır. Web sitesine kayıt olunduktan sonra online başvuru formu doldurularak randevu alınmaktadır. Online başvuru formu ile birlikte “teyit formu” da bilgisayara indirilmelidir. Vize türünün doğru seçilmesi, seyahat amacını doğru belirtilmesi ve evrakların buna göre düzenlemesi gerekmektedir. Yanlış, eksik ve sahte evrak tespiti durumunda başvuru kabul edilmez ve vize reddi alırsınız. Çin Halk Cumhuriyetinden vize reddi aldığınız durumda bir sonraki vize başvurunuz da durumunuz çok dikkatli incelenmektedir. Başvuruların vize konusunda uzman kuruluşlarca gözden geçirilmesi tavsiye olunur.

Çin vize işlemlerinde 2018 gelen bir diğer uygulamada turistik vize işlemlerinin artık bireysel şekilde yapılmadığına dairdir. Çin turistik vize işlemlerinde ancak grup başvuruları kabul edilmektedir. Grup halinde Çin’e gidecek kişiler Çin vizesi randevu işlemleri 2018 prosedürüne göre aynı tarih ve saatte gireceklerdir. Çin vize randevusuna sizin adınıza bir başkası giremez, başvurunun şahsen yapılması gerekmektedir.

Çin vizesi randevusunda Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 09.30 – 12.00  saatleri arasında vize başvurusu yapılır ve parmak izi alınır. Vize işlenmiş pasaportlar Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri öğleden sonra 15.00 – 17.00 saatleri arasında başvuru sahiplerine verilmektedir.

Çin Ankara Büyükelçiliği veya Çin İstanbul Başkonsolosluğuna yapılan tüm vize başvurularında parmak izi alınmaktadır ancak 14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük olanlar, Diplomatik (siyah), hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaportu sahipleri, son 5 yıl içinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi alınmış olanlar parmak izi alınamayacak bedensel engeliler parmak izi işleminde muaf tutulmuşlardır.