çin vizesi

Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti seyahati yapacak olan bordo pasaport sahibi kişiler, ülkeye giriş yapabilmek için vize almak zorundadırlar. Umuma Mahsus pasaport kullanan kişilerin kullanılmakta olan geçerli bir vizeleri yok ise, direkt olarak vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bahsi geçen Çin vizesi için yapılan başvurularda Çin Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden belirli miktarda evrak talep edilmektedir. Fakat bazı durumlarda talep edilen evrakların sayısı artıp, azalabilmektedir. Bu nedenle değişim sonrasında oluşan talepler de eksiksiz bir şekilde karşılanmalıdır.

Çin Vizesi Hakkında

Çin vizesi alabilmek için oldukça farklı seçenekler mevcuttur. Başvuru yapacak olan kişiler Çin Ankara Büyükelçiliği, Çin İstanbul Başkonsolosluğu veyahut da yetkili olan acenteler ile iletişime geçebilmektedirler. Yakın tarihlerden beri vize başvurularının kabul edilme işleminin büyük bir kısmının acentelere devredilmiş olmasından dolayı, tam teşekküllü olan Çin Halk Cumhuriyeti kurumlarının yükü hafifletilmiştir. Bahsi geçen kurumlar tarafından acentelere herhangi bir yetki verilmedikçe, acentelerin bünyesinde yalnızca vize başvuruları kabul edilmektedir. Her çeşit başvurunun değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması başkonsolosluğa ve büyükelçiliğe ait durumdadır.

Uzun süreli olarak alınan Çin vizesi seçeneklerinden olan öğrenci vizesi ve oturma izni alabilmek için acentelerin haricinde direkt olarak Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Çin Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun haricinde Suriye vatandaşları, İran vatandaşları ve Irak vatandaşları da direkt olarak bahsi geçen kurumlar üzerinden vize başvuru yapabilmektedirler. Belirtilen ülkelerin vatandaşlarının acenteler aracılığı ile vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat kısa süreli Çin vizesi alacak olan bordo pasaportlu kişilerin ilk olarak yetkili acenteye başvuru yapması gerekmektedir. Bordo pasaporta sahip olan kişilerin direkt olarak resmi tam teşekküllü kurumlara başvuru yapması son yapılan değişiklikler ile engellenmiştir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Ankara Büyükelçiliği, oldukça kısa bir dönem önce Çin vizesi başvurularında büyük bir değişiklik yapıldığını açıklamıştır. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren vize başvurularının tamamı online sistemler üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Her çeşit vize tipine başvuruda bulunabilmek için Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne ait olan orijinal internet sitesi aracılığı ile randevu alınabildiği gibi, başvuru da yapılabilmektedir. Belirtilen tarihten itibaren de internet sitesi üzerinden Vize Başvuru Formu doldurulabilmeye başlanmıştır.

Turistik amaç ile yapılacak seyahatlerde turistik vize, iş amacı ile yapılacak seyahatlerde ticari vize, akrabaların veyahut da aile üyelerinin ziyaret edilmesi amacı ile de aile ziyareti vizesi başvurusu direkt olarak başkonsolosluğa ve büyükelçiliğe yapılabilmekteydi. Fakat yakın tarihlerde yapılan değişiklikler sonrasında Çin vize başvuru işlemleri için başvuruda bulunan kişilerin yetkili acenteler ile iletişime geçmelidirler. Her türlü vize çeşidinin başvurusu yalnızca yetkili olan acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Çin’e seyahat edecek olan kişilerin ilk olarak ülkede bulunan tanıdıklarından veya şirketten davetiye alması gerekmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından gerekli görülen davetiyelere bir hayli önem verilmektedir. Bu nedenle davetiye olmadan Çin vizesi başvurusu yapanların başvuruları kabul edilmemekte veya reddedilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin ilk olarak Çin’de bulunan şirketten veya tanıdıklarından davetiye almaları gerekmektedir.

Ailenin ziyaret edilebilmesi için, ticari amaç ile gidip toplantılara katılabilmek için, aile birleşimi izni alabilmek için, çalışma izni veya öğrenci vizesi alabilmek için belirtildiği gibi davetiyeye ihtiyaç duyulmaktadır. Hazırlanan davetiyelerin her birinin aslının teslim edilmesi gerekmektedir. Orijinal olmayıp, fotokopi olan davetiyelerin herhangi bir şekilde geçerliliği bulunmamaktadır. Ayrıca hazırlanmış olan davetiye, Çin’de bulunan kişinin yaşadığı yerdeki belediye tarafından imzalanmalıdır.

Çin Vizesi Başvuru Süreci?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Çin İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 10:00 ve 12:00 arasında yapılacak olan vize başvurularını kabul etmektedir. Bazı kişilerin vize müracaatını online sistemleri kullanmadan yapması gerekmektedir. Bu nedenle başkonsolosluğa gidecek olan kişilerin belirtilen saatleri göz önünde bulundurarak başvuru yapması gerekmektedir. Fakat bu yalnızca yabancı uyruklu vatandaşlar ve uzun süreli vize başvuruları için geçerlidir. Kısa süreli Çin vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin başkonsolosluğa gitmesine gerek duyulmamaktadır. Direkt olarak yetkili acenteler aracılığı ile işlem yapılabilmektedir.

Çin Vize Tipleri

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan kişilerin çok çeşitli vize işlemleri için seçenekler bulunmaktadır. Toplamda 15 adet vize tipi bulunmakla birlikte, bu vize çeşitlerinin kodları; C, D, F, Q1, Q2, S1, S2, R, L, M, Z, J1, J2, X1, X2 şeklindedir. Çin vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin, kendi amaçlarına uygun olacak şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Bulunulan beyanlardan farklı bir şekilde konaklama gerçekleştirilir ise bir takım vize ihlali ile ilgili problemler meydana gelebilmektedir.

 • D kodlu vize tipi, Çin’de kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişilere verilmektedir. Oturum izninin alınabilmesi için talepte bulunulan vizenin olumlu şekilde sonuçlanması halinde kişi oturum izni alabilmektedir.
 • F kodlu vize, Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleşen araştırma, toplantı, kongre ve fuar gibi önemli iş görüşmelerinde alınmaktadır. Belirtilen sürelere uygun olarak talepte bulunulması gereken Çin vizesi, olumlu şekilde sonuçlanması halinde kişi vize süresi kadar Çin’de yaşayabilmektedir.
 • G tipi vize, transit olarak bilinmektedir. Farklı bir ülkeye gidecek olan kişiler Çin Halk Cumhuriyeti’ne girerek, ülkeyi transit geçeceğini bildirmektedir. Gerekli evrakların tamamlanması halinde de transit vize alınabilmektedir.
 • J1 vizesi, gazetecilerin almakta olduğu bir vize çeşididir. Uzun süreli olarak alınan vize çeşidi 180 gün ve üzerini kapsamaktadır. Bu sayede uzun süreli olarak Çin’de kalacak olan medya çalışanları J1 kodlu vizeye başvuruda bulunabilmektedirler.
 • J2 vizesi de kısa süreli olarak haber yapmak isteyen medya çalışanlarına verilmektedir. J2 vizesinin de süresi 180 günden daha az olacak şekilde düzenlenmiştir. Medya çalışanları ihtiyaçları olan süre kadar vize başvurusunda bulunabilmektedirler.
 • L kodlu vizeyi alabilmek için kişinin Çin’e yalnızca turistik amaç ile gidiyor olması gerekmektedir. L kodlu vize sadece turistik amaç doğrultusunda seyahat edecek olan kişilere verilmektedir.
 • M tipi vize, ticari faaliyet gerçekleştirecek olan kişilere verilmektedir. Çin’de herhangi bir ticari işlem gerçekleştirilecek olması halinde M kodlu vize başvurusu yapmak gerekmektedir.
 • Q1 kodlu vize, aile birleşimi için alınmaktadır. Uzun süreli olarak konaklama gerçekleştirilebilmesi için gerekli evrakların tamamlanması halinde vize alınabilmektedir.
 • Q2 kodlu vize de yine aynı şekilde aile birleşimi için kullanılabilecek olan vize çeşididir. 180 günden daha az süreli olarak yapılacak olan konaklamalarda tercih edilebilmektedir.

Çin Diğer Vize Türleri

 • R tipi vize, uzmanlara ve üst düzeyde yetenekli olan kişilere verilen bir belgedir. Bu nedenle genellikle istek ve davet üzerine bu vizeye başvuru yapılmaktadır.
 • S1 kodlu vize ile, Çin’de yaşayan kişiler diğer aile üyelerinin uzun süreli olarak Çin sınırları içerisinde ikamet etmesini sağlayabilmektedirler. Bu sayede 180 günden fazla olacak şekilde başvuru yapılabilmektedir.
 • S2 kodlu vize de S1 kodlu vizeden yalnızca 180 günden az olması ile farklılık göstermektedir.
 • X1 tipi vize, uzun süreli olarak gerçekleştirilen eğitimlerde kullanılmaktadır. X1 için başvuruda bulunan öğrenciler, talebin olumlu sonuçlanması halinde uzun süreler boyunca ülkede kalabilmektedirler.
 • X2 tipi vize de yine benzer şekilde, 180 günden az olan eğitim programlarını kapsamaktadır.
 • Z tipi vize ise, Çin Halk Cumhuriyeti’nde fiilen çalışmak isteyen kişilere verilen bir vize çeşididir. Gerekli olan evrakların tamamlanması halinde kişi Z tipi vize almaya hak kazanmaktadır.