çin aile birleşimi vizesi

Çin Aile Birleşimi Vizesi

Uzun süredir Çin Halk Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişiler, belirli bir süreden sonra aile üyelerini yanına alabilmektedirler. Fakat bu kişilerin ülkeye giriş yapabilmeleri için öncelikle vize almaları gerekmektedir. Bunun için de 2 farklı vize seçeneği bulunmaktadır. Q1 ve Q2 kodlu vize tiplerinden herhangi birine başvuru yapılabilmektedir. Q1 vizesi uzun süreli iken, Q2 vizesi de kısa süreli vize tipidir. Aile bütünlüğünün korunması amacı ile kullanıma giren Çin aile birleşimi vizesi ile aile üyeleri tek bir çatı altına toplanabilmektedir.

Bahsi geçen vize tipleri, eğer Çin’de süresiz oturma izni alan bir aile üyesi var ise kullanılabilmektedir. Aksi takdirde başvuru gerçekleştirilememektedir. Sadece eş için değil, çocuklar için de uzun süreli olarak Çin aile birleşimi vizesi alınabilmektedir. Bunun için de Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişilerin Çin Konsolosluğu tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve belirtilen tarihte teslim etmeleri gerekir. Fakat hazırlanan ve temin edilen her belgenin güncel olması gerekmektedir. Güncel olmayan ve 6 aydan daha önceki dönemlere ait olan evrakların hiç biri kabul edilmemektedir. Bu nedenle Q1 ve Q2 vize başvuruları olumsuz şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

Aile üyelerinden herhangi birinin Çin’de süresiz oturma izni varsa, aile üyeleri bu vize alternatiflerinden istekleri doğrultusunda faydalanabilmektedirler. Eş, baba ve anne, çocuk, çocukların eşleri veyahut da kardeşleri, dede gibi kişiler bu haktan faydalanabilmektedirler. Kişi Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yaptıktan sonraki 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapmalıdır. Bu sayede Çin aile birleşimi vizesi, şartları tamamlanmış bir şekilde belirtilen süre kadar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çin Aile Birleşimi Başvurusu Gerekli Olan Evraklar

Q1 ve Q2 kodlu vizelerin alınabilmesi için Çin Konsolosluğu tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan aile üyelerinin bu belgelerin her birini eksiksiz olarak temin etmesi gerekmektedir. Eğer belge eksikliği var ise, kişi tekrar tekrar randevuya çağırılabilmektedir. Eğer Çin Konsolosluğu tarafından büyük önem arz eden bir belge eksik olarak randevuya getirilirse, Çin aile birleşimi vizesi başvurusu da iptal edilebilmektedir. Başvurunun iptal edilmesi halinde de kişi Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşayan aile üyesinin yanına gidebilmek için tekrardan yeni bir başvuru oluşturmak durumunda kalmaktadır. Bu da aile üyelerine maddi külfet oluşturmaktadır.

-Pasaport

Başvuruda kullanılacak olan aile üyelerinin pasaportlarının en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ayrıca, pasaport içerisinde de minimum 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Yalnızca 2 sayfanın boş bırakılması da yeterli olmaktadır. Bunun haricinde, pasaportun içerisinde bulunan fotoğraflı sayfanın da fotokopisinin alınması gerekmektedir. Randevuda evraklar teslim edilirken de pasaportun aslının Çin Konsolosluğu’na ulaştırılmış olması gerekmektedir.

-Fotoğraf

Çin aile birleşimi vizesi başvurusunda başvuru sahiplerinden ve dolayısıyla aile üyelerinden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Biometrik fotoğrafların özelliği, kişinin mimiksiz olması ve arka fonun beyaz olmasıdır. Belirli bir ölçüye sahip olan fotoğraflar istenen şekilde çektirilmelidir. Aksi takdirde aile üyelerinin Çin Konsolosluğu’na sunmuş olduğu fotoğraflar kabul görmeyebilmektedir.

-Davetiye

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için öncelikle davet gelmesi gerekmektedir. Bu davetin aile içerisinde olan Çin vatandaşından veyahut da Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturma izni olan kişiden gelmesi gerekmektedir. Davetiye içerisinde de oldukça çeşitli bilgiler yer almalıdır. Belirtilecek olan bilgilerin eksik olması halinde Çin Konsolosluğu tarafından yapılan kontroller esnasında davetiye içerisinde yer alan bilgiler yetersiz gelmekte ve tekrardan davetiye hazırlanması talep edilmektedir. Bu da Çin aile birleşimi vizesi için başvuru süresini bir hayli uzatmaktadır.

Davetiyenin içerisinde davet edilecek olan kişiye ait isim, cinsiyet ve doğum tarihi yer almalıdır. Aynı şekilde davet eden kişinin de adı, telefonu, ev adresi ve imzasının bulunması gerekmektedir. Bunun haricinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne davet edilecek olan kişinin seyahati ile ilgili bilgiler de davetiyenin içerisine detaylı olarak aktarılmalıdır. Çin’e gelecek olan kişinin ülkeye girmek istemesinin ve dolayısıyla Çin aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunmasının sebebi, ülkeye hesaplanan giriş tarihi, Çin’de konaklama yapılacak adres, ülke sınırları içerisinde kalınacak süre ve davet eden kişi ile davet edilen kişinin yakınlık derecesi gibi bilgiler de ekstra olarak davetiye içerisinde belirtilmelidir. Bu bilgilerin kesinlikle eksik olmaması gerekmektedir.

Davetiye içerisinde ek olarak da davet eden kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi istenmektedir. Davet edilen kişi ile de yakınlık derecesini belgeler ile gösterebilmek amacı ile evlilik cüzdanı, doğum belgesi veyahut da emniyetten alınan akrabalığı gösteren belgeler kullanılabilmektedir. Bu evrakların tamamının aslının kullanılması gerekmektedir. Fakat Çin Konsolosluğu tarafından fotokopisinin de teslim edilmesi istenmektedir.

Çin Aile Birleşimi Gerekli Ek Belgeler

Çin aile birleşimi vizesi başvurusunda Çin Konsolosluğu tarafından hazırlanan şartlardan ikisinin daha yerine getirilmesi gerekmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin savcılıktan Sabıka Kaydı alması gerekmektedir. Sabıka kaydının içerisinde de kişinin sicilinde herhangi bir suç olmadığını gösteren ibareler kullanılmalıdır. Hazırlanan evrak da imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Son olarak da başvuru yapacak olan kişinin hesabında eğer Q1 vizesine başvuruluyor ise minimum 5.000 Amerikan Doları olmalıdır. Q1, uzun süreli bir vize olduğu için bu tutar harcamaları minimum seviyede tutmasına rağmen kabul edilebilmektedir. Fakat Q1 vizesinden farklı olarak, Q2 vizesine başvuru yapan kişiler 5.000 TL bakiyeli hesabın belgelerini göstererek, başvuruda gerekli olan evrakları tamamlayabilmektedir. Bunun için Banka Hesap Defteri veyahut da Banka Mevduatı Çin Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Ayrıca bankadan alınan belgelerin imzalı ve de kaşeli olması gerekmektedir.

Bazı durumlarda da ilgili banka tarafından hazırlanmış olan İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür ihtiyaçların doğma ihtimaline karşılık olarak Çin aile birleşimi vizesi başvurusu yapan kişinin bu belgeyi de temin etmesi ve imzalatıp, kaşeletmesi gerekmektedir. Bu sayede gerekli olan tüm evraklar tamamlanmış olmaktadır.

Çin Vize Ücretleri

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin başvuru yapabileceği çok sayıda vize seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından herhangi birisi seyahat amacına uygun olacak şekilde seçilebilmektedir. Eğer kişi turistik amaç ile seyahat edecekse, turistik vize işlemleri için başvuru yapmalıdır. Aile birleşimi için de vize başvurusu yapılacak ise, Çin aile birleşimi vizesi için başvuru oluşturulmalıdır. Oluşturulan farklı tipteki vize başvurularının her birinin ücreti farklıdır. Detaylı ve net fiyat bilgisi için Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun veyahut da Çin Ankara Büyükelçiliği’nin orijinal internet adresleri ziyaret edilebilmektedir.

Yalnızca vize tipleri ile sınırlı kalmayıp, başvuruların reddedilmesi ile de başvuru ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin gerekli olan evrakların her birini dikkatli ve özenli bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Hazırlanan evrakların tamamının İngilizce içerikli olması Çin Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

Yalnızca belirtilen belgelerin İngilizce olması değil, her belgenin İngilizce tercümeli olanının kullanılması, başvuru sahibinin yararına olmaktadır. Bu nedenle yapılan başvurunun iptal olmaması için, tavsiyeleri uyulması büyük önem taşımaktadır. Eğer yapılan başvurular iptal edilirse, başvuru sahibine yatırılmış olan vize ücreti iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi tekrardan başvuru yapmak zorunda kalmakta ve tekrardan vize ücretini Çin Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırmaktadır. Bu tür durumlar da vize ücretlerinin katlanarak artmasına sebebiyet vermektedir.