çin grup vizesi

Çin Grup Vizesi

Turistik gezi amacı ile Çin Halk Cumhuriyeti belirli dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat 2016 yılının Şubat ayında yapılmış olan değişiklikler ile birlikte artık Çin’e bireysel olarak girmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle turistik amaç ile ülkeye giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul görmemektedir. Alınan kararlar doğrultusunda yalnızca turistik amaçlı yapılacak olan Çin grup vizesi kabul görmektedir. Bunun haricinde herhangi bir şekilde turistik vize alınamamaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile alınan vize, diğer vizelerde olduğu gibi pasaportun üzerine basılmamaktadır. Bunun yerine ilgili kurum tarafından bir çıktı hazırlanmakta ve başvuru sahiplerine teslim edilmektedir. Bu çıktının da seyahat süresi boyunca pasaportun arasında taşınması gerekmektedir. Girişte verilen vize belgesi ayrıyken, çıkış için kullanılacak belge de ayrıdır. Bu nedenle vize belgelerinin her ikisi de özenli bir şekilde saklanmalıdır. Ülkeye giriş ve çıkışlarda kullanılan gümrük kapılarında görev yapan yetkililere bu vizeler ibraz edilmektedir. Aksi takdirde geçerliliği olmamaktadır. Bu nedenle her giriş çıkış yapıldığında vizelerin kişinin yanında bulunması gerekmektedir.

Çin grup vizesi alınabilmesi için grubun en az 5 kişiden oluşması gerekmektedir. Fakat alınan grup vizesine tabii olan kişilerin tamamının Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş tarihlerinin aynı olmasına gerek duyulmamaktadır. Bu sayede grup olarak vize alınmış olsa bile, kişilerden herhangi biri ülkeye giriş çıkış yapma hakkına sahiptir. Fakat bunun için öncelikle minimum 5 kişi sınırını tamamlamak gerekmektedir.

Çin Grup Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edebilmek için yalnızca Umuma Mahsus olan bordo pasaport sahibi kişiler vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının herhangi bir vize başvurusu bulunmalarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat bu kolaylığın da süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün doldurulduğunda ülkeden çıkış yapmak gerekmektedir. Değiştirilen yöntemler sonucunda da kapıda vize hizmeti ortadan kalkmıştır. Bu nedenle Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişiler, büyükelçilik tarafından görevlendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile işlemlerini yapmak zorundadırlar.

15 Şubat 2016 tarihinden bu yana herhangi bir şekilde turistik vize başvurusu yapılamamaktadır. Ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin turistik vize başvurusu değil, Çin grup vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Grup üyeleri toplu olarak da ülkeye giriş yapabildiği gibi, bireysel olarak da giriş yapabilmektedirler. Fakat bunun için ilk olarak minimum 5 kişi sınırını aşmak gerekmektedir. Sınırın aşılması ve gerekli olan evrakların tamamlanması halinde vize başvurusu büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.

Çin Grup Vize Başvurusu Gerekli Olan Evraklar

Turistik vize başvurusunda fazlasıyla benzerlik göstermekle beraber, Çin grup vizesi başvurularında da bir takım evraklar eksiksiz olarak istenmektedir. Çin Konsolosluğu tarafından talep edilen her belgenin eksiksiz olarak belirtilen randevu tarihlerinde hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Eksik olan veyahut da gerçek ile uyuşmayan belgeler herhangi bir şekilde onaylanmamaktadır. Bu nedenle Çin grup vizesi başvurusunda bulunan kişilerin her birinin evrakları hazır hale getirmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Pasaportun Çin Konsolosluğu tarafından onaylanabilmesi için her kişinin pasaportunun 6 ay kadar daha geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Bunun haricinde pasaport içerisinde de toplamda 2 adet sayfanın boş ve doldurulmamış olması gerekmektedir. Yıpranmış, deforme olmuş pasaportların da başvuru öncesinde yenilenmesi gerekmektedir. Yıpranmış, zarar görmüş, boş sayfası olmayan ve 10 seneden uzun süredir kullanılan pasaportlar Çin Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle Çin grup vizesi başvurusunda bulunacak grup üyelerinin pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

-Fotoğraf

Başvuruda istenen fotoğraf, biometrik özelliğe sahip olmalıdır. Başvuru sürecinde toplamda 2 adet fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların arka fonunun beyaz olması gerekmektedir. Ayrıca yüzün tam karşısından çekilmeli ve kişinin yüzünde herhangi bir mimik olmamalıdır. Bunun haricinde yüzün görünümünü kısıtlayıcı özelliğe sahip aksesuarlar da kullanılmamalıdır. Bu nedenle başörtüsü, şapka veya gözlük gibi ürünlerin kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde biometrik fotoğraflar kabul edilmemektedir. Ayrıca fotoğraflar 2 tane isteniyor olsa bile, başvuruda bulunan kişilerin bu fotoğrafların sayısını yükseltmeleri de konsolosluk tarafından tavsiye edilmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Başvurunun yapılabilmesi için başvuru sahiplerinin her birinin Banka Hesap Dökümü alması gerekmektedir. Hesap dökümü de son 30 güne ait olmalıdır. Güncel olmayan belgeler ve fotokopi olan belgeler kabul edilmemektedir. Bunun haricinde, her kişinin hesabında minimum 5.000 USD bakiye olması gerekmektedir. Belirtilen minimum limitten daha az bakiyesi olan kişilerin finansal duruma ilişkin olarak hazırladıkları belgeler kabul edilmemektedir.

Hesap Cüzdanı da istenen belgeler arasında yer almaktadır. Son 3 aya ait olan banka hareketleri de Çin Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Ayrıca ilgili bankadan da İmza Sirküleri alınmalıdır. Bankadan alınan belgelerin tamamının orijinal olması ve kaşeli, imzalı olması gerekmektedir. Belirtilen şartları tamamlamayan belgeler onaylanmamaktadır. Dolayısıyla başvurunun iptal edilme ihtimali ortaya çıkabilmektedir.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Çin grup vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerden mesleki duruma ilişkin çok sayıda evrak talep edilmektedir. Kiş, Vergi Levhası’nın fotokopisini hazır hale getirilen evrakların arasına koymalıdır. Şirket veyahut da kurum tarafından antetli kağıt üzerine yazılan başvuru dilekçisi de kaşeli ve imzalı olmalıdır. E-Devlet üzerinden alınan 4B SGK Hizmet Dökümü veya 4A SGK Hizmet Dökümü arasından mesleki duruma göre herhangi birinin alınması gerekmektedir. Son olarak da başvuru sahiplerinin vergi mükellefiyet yazısına sahip olmaları gerekmektedir. Ticaret odalarından, Sanayi odalarından veyahut da Esnaf odalarından faaliyet belgesinin aslı temin edilmelidir. Bu belgelerin her birinin fotokopisinin çekilmesi ve teslim edilmesi de ayrıca tavsiye edilmektedir.

Çin Grup Vizesi Ek Belgeler

Belirtilen evraklara ek olarak E-Devlet’ten Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin alınması gerekmektedir. İkametgah belgesine ek olarak, Adli Sicil Kaydı’nın da hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sicil probleminin bulunmaması halinde de ‘Sicil Kaydı Yoktur’ yazısının alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde bu belge de yetkiliye teslim
edilecektir.

Başvuru sahibi olan kişiler nüfus cüzdanlarının fotokopisini de Konsolosluk ile paylaşmalıdırlar. Pasaportun sahibine ait bir adet de bilgi formu doldurulmalıdır. Bu form içerisinde seyahat planı, seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri, kişisel bilgiler gibi detaylı bilgiler yer almalıdır. Kişi eğer pasaportunu yenilemiş ve eski pasaportunu bulmuş ise, her iki pasaportu da teslim etmelidir. Fakat kayıp olan pasaport hala bulunamamışsa İngilizce olarak bir dilekçe doldurulmalıdır. Dilekçe içerisinde de kayıp olan pasaport hakkında bilgi verilmelidir.

Çin Grup Vizesi Başvuru Ücretleri

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilmek için alınan vizeler son yapılan değişiklikler sonucunda büyük bir değişime uğramıştır. Turistik vizenin kalkması ile artık Çin grup vizesi başvurusu yapılmaya başlanmıştır. Grup olarak başvuru yapıldığı için, vize ücretleri normalden daha ucuz bir hal almıştır. Fakat vize süresinin uzunluğuna bağlı olarak çin vize fiyatları bir takım değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin gerekli olan tüm evrakları tamamlaması ve ücreti konsolosluk hesabına yatırdıktan sonra makbuz alması gerekmektedir.

Alınan makbuz, randevu tarihinde görevliye teslim edilmektedir. Bu nedenle ödeme dekontu büyük önem taşımaktadır. Konsolosluk tarafından talep edilen her belgenin tamamlanması halinde, yapılan başvuru büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.