çin ögrenci vizesi

Çin Öğrenci Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne giderek, orada eğitim görmek isteyen kişiler vize uygulamasına tabiidirler. Bu nedenle eğitime başlamadan önce vizenin alınması önemli bir şarttır. Vize için gerekli olan kriterlerin tamamlanmaması halinde kişi öğrenim görme hakkına sahip olamamaktadır. Bu nedenle kişi hangi özelliklere sahip olursa olsun, Çin öğrenci vizesi almak zorundadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isteyen öğrencilerin 2 farklı alternatif seçeneği bulunmaktadır. X1 adlı vize, 180 günden daha fazla süreyi kapsamaktadır. Bu nedenle uzun süreli eğitim görmek isteyen kişilerin bu vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir. Bir diğer alternatif ise X2 vizesidir. X2 vizesine başvuru yapan kişiler 180 günden daha kısa bir süre boyunca Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmektedirler. Fakat bu vize tipi, diğerine göre daha kısa süreyi içerisinde barındırdığı için ücreti de diğerine göre doğal olarak daha düşüktür.

Çin Öğrenci Vizesi Hakkında

Çin öğrenci vizesi alınırken öncelikle sürenin ne kadar olacağına ve eğitim ne kadar sürede tamamlanacağı hesaplanmalıdır. Bunun sebebi, vizelerin verdiği çeşitli haklardan faydalanabilmektir. X1 veya X2 vizesi alan öğrenciler, birbirlerinden farklı haklara sahip olmaktadırlar. Kısa süreli vize alan kişilere geniş imkanlar tanınmıyor olsa da, uzun süreli vize alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bir hayli geniş imkanlar sunulmaktadır. Bu nedenle Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görecek olan kişiler çoğunlukla X1 adlı vizeye başvuru yapmaktadırlar.

Çin Öğrenci Vize Başvurusu Gerekli Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isteyen kişilerden bir takım belgeler eksiksiz olarak istenmektedir. Eğitim süresi X1 vize tipinde uzun olduğu için, talep edilen belgelerin de sayısı doğal olarak oldukça fazladır. Bu nedenle eğitim görmek isteyen kişiler Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen her türlü dökümanı verilen süreler içerisinde temin etmek zorundadırlar.

-Pasaport

Çoğu ülkede pasaportların seyahatin tamamlanmasının ardından 6 ay daha geçerli olması istenmektedir. Fakat Çin Halk Cumhuriyeti’nde durum daha farklıdır. Geçerlilik süresinin 8 ay ve daha fazla olması gerekmektedir. Bahsi geçen özelliğe sahip olmayan pasaportlar büyükelçilik tarafından reddedilmektedir. Bu kritere ek olarak, pasaportların hasar görmemiş olması da gerekmektedir. Çin öğrenci vizesi başvurusu yapacak öğrencilerin pasaportlarının deforme olmamış olması ve pasaportlarında en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Bu tür kriterlere uyan pasaportlar başvuru sürecinde kabul edilerek, başvurunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır.

-Fotoğraf

Çin’de eğitim görmek isteyen kişilerden vize başvurularında 2 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların her ikisinin de arka fonunun beyaz olması gerekmektedir. Bundan farklı olarak, başvuru yapacak olan kişinin yüzünün gözükmesini engelleyen herhangi bir unsur kullanılmamalıdır. Başörtüsü, gözlük, bere veyahut da şapka gibi aksesuarların kullanılmaması gerekmektedir. Belirtilen ölçülerde olacak fotoğrafın çoğaltılması tavsiye edilmektedir. Daha sonraki süreçlerde tekrardan ihtiyaç duyulması halinde aynı fotoğraf istenebilmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinden fotoğrafların sayısını arttırmaları istenmektedir.

-Destekleyici Belgeler

Vizenin çıkabilmesi için destekleyici belgeler büyük önem taşımaktadır. Başvuru sahipleri, gidiş ve dönüş uçak biletlerini kurum ile paylaşarak, olumlu sonuç alma ihtimalini arttırabilmektedirler. Sadece bununla sınırlı kalmayıp, konaklamanın yapılacağı evin veyahut da otelin bilgilerinin de paylaşılması tavsiye edilmektedir. Eğer otelde kalınacak ise, Çin’e gitmeden önce rezervasyon yaptırılmaktadır. Yapılan işlemin de çıktısı alınarak, randevu tarihinde sunulacak diğer belgelerin arasına konulmalıdır. Bu sayede başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Çin Öğrenci Vizesi Ek Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görecek olan kişilerden ‘Okul Kayıt Mektubu’ talep edilmektedir. Bahsi geçen mektup, öğrenim görülecek okuldan alınmaktadır. Mektubun alınması ile birlikte kişi Çin Halk Cumhuriyeti’ne yalnızca eğitim için gittiğini kolaylıkla kanıtlayabilmektedir. Bunun haricinde Çin öğrenci vizesi alacak kişilerden sabıka kaydı da istenmektedir. X1 isimli olan uzun süreli vize tipi için başvuru sahiplerinden adli sicil kaydı talep edilmektedir.

Vizenin olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için kişinin adli sicil kaydının olmaması gerekmektedir. Ayrıca kişinin sicilinde eğer herhangi bir kusur yok ise, ‘adli sicil kaydı yoktur’ yazısı alınmalıdır. Adli sicil kaydı ile birlikte randevu tarihinde yetkiliye sunulmalıdır.

X1 adlı Çin öğrenci vizesi alacak olan kişilerden aynı zamanda ‘Sağlık Raporu’ da istenmektedir. Sağlık raporunun konsolosluk tarafından onaylanabilmesi için tam teşekküllü ve yetkili olan bir hastaneden alınması gerekmektedir. Heyet tarafından onaylanan raporun üzerinde ıslak imza ve de mühür yer almalıdır. Aksi takdirde yapılan başvuru sağlık raporunun kabul edilmemesinden dolayı iptal edilmektedir. Buna benzer durumların yaşanmaması için konsolosluğun resmi web sitesinde yer alan her türlü belgenin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Yine aynı şekilde X1 ve X2 vize tipleri için eski pasaportun da teslim edilmesi gerekmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görecek olan kişiler, eski pasaportlarını bulmaları halinde bu pasaportlarını da konsolosluktan alınan randevu tarihinde teslim etmelidirler. Eğer pasaport kayıp olduysa ve randevu tarihine kadar bulunamadıysa, durumu detaylı olarak anlatan bir dilekçe hazırlanmalıdır. Fakat hazırlanan dilekçede Türkçe dili kullanılmamalıdır.

Dilekçenin tamamının İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. Eğer kişi İngilizce konusunda yetersiz ise başka bir tercümana hazırlatmalıdır. Çeviriyi başvuru sahibinden başkasının yapması halinde de tercüme işlemini gerçekleştiren kişinin belge üzerinde imzası yer almalıdır. Bu sayede konsolosluk tarafından yapılan denetlemeler sonrasında başvuru kabul edilebilmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Ek Belgeler Hakkında

Bazı başvurularda Çin Konsolosluğu tarafından farklı belgeler istenebilmektedir. Talep edilen belgelerin tamamının eksiksiz olarak randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk beklenmedik bir belgenin talebinde bulunabilmektedir. Bu nedenle Çin öğrenci vizesi alacak olan kişiler, bu belgelerin tamamını hazırlamak ile yükümlüdürler. Bu nedenle bazı isteklere bağlı olarak kişiden İkametgah Belgesi ve Banka Hesap Cüzdanı istenebilmektedir. İkametgah Belgesi, bağlı bulunulan bölgeden kolaylıkla alınabilmektedir. Banka Hesap Cüzdanı da ilgili banka tarafından hazırlanmalıdır. Aynı zamanda bankanın İmza Sirküleri’ne de ihtiyaç duyulabilmektedir. Hesap cüzdanı istendiği takdirde İmza Sirküleri’nin de hazırlanması tüm başvuru sahiplerine tavsiye edilmektedir.

Çin Öğrenci Vize Ücretleri

Tamamen öğrenim amacı ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne giden öğrencilerin 2 farklı seçim şansı bulunmaktadır. Kısa süreli olarak adlandırılan X2 vizesinde, X1’e göre ücretler daha düşüktür. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından öğrencilerin eğitim alabilmesi teşvik edildiği için, diğer vize türlerine göre fiyatlar daha düşüktür. Fakat X1 vizesinin süresi diğer alternatiften bir hayli fazla olduğu için konsolosluk tarafından daha yüksek ücretler talep edilmektedir.

Vizenin alınabilmesi için, hatta başvurunun yapılabilmesi için bu ücretin eksiksiz bir şekilde yatırılması ve makbuzunun alınması gerekmektedir. Makbuz daha sonraki süreçlerde tekrardan kullanılacağı için, randevu tarihine kadar belgenin saklanması gerekmektedir.

Yapılan başvurular eksik belgenin bulunması halinde iptal edilmektedir. Belge eksikliğinden dolayı her seferinde işlem iptal edilmiyor olsa da, vize başvuru süreci uzatılarak kişi tekrardan randevu almak durumunda bırakılabilmektedir. Fakat başvuru reddi gerçekleştiğinde başvuru sahiplerinin tekrardan başvuru yapması gerekmektedir. Bu tür durumların meydana gelmesi ile birlikte de başvuru yapacak olan kişilerin tekrardan ücreti konsolosluğun banka hesabına yatırmaları gerekmektedir. Bu sayede tekrardan başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu tür durumların yaşanması öğrencileri maddi anlamda zorlamaktadır. Bu nedenle konsolosluk tarafından istenen her belgenin eksiksiz ve detaylı olarak sunulması gerekmektedir.