çin turistik vize

Çin Turistik Vize

2016 yılının Şubat ayında Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından vize ile ilgili bir takım açıklamalar yapılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından en yetkili kurumlar arasında yer alan başkonsolosluk aracılığı ile turistik vize başvurularının kaldırıldığı bildirilmiştir. Belirtilen süre sonrasında yapılacak turistik amaçlı başvuruların tamamı grup vizesi olarak değiştirilmiştir. Çin turistik vize başvurusu, değiştirilerek grup vizesi olduğu için bir takım değişiklikler de gerçekleştirilmiştir. 6 aydan daha kısa süreli olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalacak olanların alması gereken vize, içerisinde farklı şartları ve kriterleri barındırmaktadır. Bu kriterlere uygun olan ve şartları tamamlayan kişi/kişiler kolaylıkla grup vizesi almaya hak kazanabilmektedir.

Çin Turistik Vize Hakkında

Çin turistik vize başvurusu F kodu ile yapılmaktadır. Fakat yapılan değişikliklerin sonrasında F kodu değiştirilerek, M kodu kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle turistik amaç ile başvuru yapacak olan kişilerin M koduna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 1 Eylül tarihinden sonra bu değişiklik de yürürlüğe girmiş durumdadır. Ek olarak, Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından da vize başvurularının farklı kurumlara devredilmesi söz konusu olmuş ve sonraki süreçlerde değişim gerçekleşmiştir.

Kısa bir süreden beri Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişiler, başvurularını direkt olarak Başkonsolosluk ve Büyükelçilik’e değil, yetkili acentelere yapmak durumunda kalmaktadırlar. Bu sayede daha farklı kurumlar aracılığı ile işlemler kısa süreler içerisinde yapılabilmektedir. Fakat her ne kadar vize başvuruları acentelere devredilmiş olsa da, acenteler tarafından ek olarak yetkilendirme gelmedikçe yalnızca başvurular onaylanmaktadır. Başvuruların denetlenmesi ve bir sonuca bağlanması yine Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Çin Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için vize alan kişiler, ülkeye girdikten sonra belirttikleri şeklin dışında herhangi bir şekilde işlem yapamamaktadır. Eğer kişi ülkeye giriş yaptıktan sonra herhangi bir şekilde ticari faaliyet gerçekleştirirse, Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından vize kurallarının ihlal edilmesinden dolayı vize sahibi olan kişi suçlanarak, sınır dışı edilmektedir. Daha sonraki süreçlerde de kişinin tekrardan vize alabilmesi bir hayli zorlaşmaktadır. Bu nedenle yalnızca başvuruda belirtilen şekilde hareket edip, konaklama gerçekleştirilmelidir.

Çin’e seyahat edecek olan kişiler, turistik vize kaldırıldığı için artık grup vizesi olarak başvuruda bulunmaktadırlar. Fakat değişim yakın tarihlerde gerçekleştirildiği için, başvuru yapacak olan kişiler vize tipini hala Çin turistik vize olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle de turistik vize başvuruları yapmaya devam edilmektedir. Fakat aracı kurumlar ve acenteler tarafından başvurulan vize tipi düzeltilerek, grup vizesine dönüştürülmektedir. Fakat bazı koşulların tamamlanmaması halinde başvuru yapılamamaktadır. En büyük şart, grubun minimum 5 kişiden oluşmasıdır. 5’ten az kişilik gruplar vize başvurusunda bulunamamaktadırlar. Bu nedenle ilk şartın tamamlanması gerekmektedir.

Çin Turistik Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilmek için gerçekleştirilen vize başvurusunda birbirinden farklı evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Bu evrakların her biri Çin Konsolosluğu tarafından detaylı olarak kontrol edilmektedir. Kontrolden geçen evraklar, Çin turistik vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin her bir belgeyi doğru ve istenen şekilde hazırlaması gerekmektedir.

-Çin Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu genel olarak seyahatin amacını öğrenmeye yöneliktir. Buna ek olarak kişisel bilgiler de Çin Konsolosluğu tarafından kişiden istenmektedir. Başvuru yapacak kişiler, bu bilgilerin tamamını kurum ile paylaşmak zorundadırlar. Aksi takdirde online sistem üzerinden doldurulan form kabul görmemektedir. Bununla sınırlı kalmayıp, form doldurulurken yalnızca İngilizce dilinin kullanılması gerekmektedir. İngilizce olarak doldurulmayan formlar sistem tarafından kabul görse de, Çin Konsolosluğu tarafından yapılan denetlemelerde direkt olarak reddedilmektedir.

Form içerisinde çok sayıda soru yer almaktadır. Formun onaylanabilmesi için her sorunun en doğru şekilde cevaplandırılması gerekmektedir. Soruların herhangi birinde Türkçe kelimeler ve cümleler kullanılmamalıdır. Ayrıca formun doldurulması bittiğinde de alt kısımda bulunan imza butonu işaretlenmelidir. Formun imzalanması gerektiği için, Çin Konsolosluğu tarafından elektronik imza seçeneği başvuru sahiplerine sunulmuştur. Bu sayede form doldurularak, direkt olarak imzalı bir şekilde konsolosluğa gönderilebilmektedir.

-Pasaport

Başvuruda kullanılacak olan pasaportların geçerlilik süresi minimum 6 ay olmalıdır. 6 aydan daha kısa süreli geçerliliği olan pasaportların yenilenmesi talep edilmektedir. Bu da başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bunun haricinde pasaport içerisinde de 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin pasaportlarının yıpranması ve deforme olması da Çin turistik vize başvurusunun sonuçlanma süresini uzatmaktadır. Bu nedenle yenilenmiş pasaport ile başvuru yapılması Çin Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

-Fotoğraf

Başvuruda kişilerden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Biometrik fotoğrafların beyaz bir arka fon üzerinde bulunması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafların 3.3 cm x 4.8 cm ölçülerinde olması gerekmektedir. Çin Konsolosluğu tarafından belirtilen standartlara uygun olmayan fotoğraflar herhangi bir şekilde kabul edilmemektedir. Ek olarak, konsolosluk tarafından fotoğraf sayısının da arttırılması tavsiye edilmektedir. Daha sonraki süreçlerde fotoğrafların aynısını temin edilebilmek için tavsiyelere uyulmasında fayda vardır.

Çin Turistik Vize Ek Belgeler

Çin Konsolosluğu tarafından Çin turistik vize başvuru işlemleri için daha çeşitli belgeler de istenmektedir. Başvuru yapacak olan kişi ilgili makamlardan ikametgah belgesi temin etmelidirler. Nüfus cüzdanının da arkalı – önlü fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir. Her iki belge de randevu zamanında yetkililere teslim edilecektir. Bahsi geçen belgelere ek olarak savcılıktan Sabıka Kaydı alınmalıdır. Belge içerisinde de kişinin adli sicil kaydının olmadığı ayrıca belirtilmelidir. Aksi takdirde belge onaylanamamaktadır.

Alınan belgelerin tümünün güncelliğini koruması gerekmektedir. 6 aydan daha uzun tarihlere ait olan evraklar Çin Konsolosluğu tarafından kabul görmemektedir. Son 6 ay içerisinde de ticaret odasından, esnaf odasından veyahut da sanayi odasından faaliyet belgesinin aslı alınmalıdır. Eğer bahsi geçen kurum bir şirket ise vergi dairesi aracılığı ile Vergi Mükellefiyet Yazısı alınmalıdır.

Eğer başvuru sahibinin bulunduğu kurum anonim veyahut da limited şirketi ise Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi temin edilmelidir. Şirket tarafından da başvuru sahibinin veyahut da sahiplerinin desteklendiğine ilişkin dilekçe yazılmalıdır. Yazılan dilekçe, antetli kağıt üzerine yazılmış olmalı ve imzalanıp, kaşelenmelidir. Bu belgelere ek olarak eğer başvuruyu yapan kişi firmanın sahibi ise E-Devlet üzerinden 4B SGK Hizmet Dökümü adlı belgeyi temin etmelidir. Eğer başvuru yapacak olan kişi firma sahibi değil de çalışan ise yine aynı şekilde E-Devlet üzerinden 4A SGK Hizmet Dökümü adlı belgeyi randevu tarihine kadar temin etmek zorundadır.

Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için başvuru sahibinin Banka Hesap Cüzdanı Çin Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Hesap içerisinde minimum 5.000 Amerikan Doları yer almalıdır. Daha az tutarlar konsolosluk tarafından kabul görmemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalınan süre boyunca harcamaların rahatlıkla yapılabileceğinin garantisi ancak bu şekilde verilmelidir. Ayrıca banka tarafından verilen belgelerin tamamında imza ve kaşe bulunmalıdır. Bazı durumlarda ilgili bankanın İmza Sirküleri de istenmektedir. Bu nedenle Çin turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bu belgeyi de temin etmeleri tavsiye edilmektedir.

Yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için otelin ve uçağın rezervasyonu da Çin Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Her iki rezervasyon tipi de fotokopi olarak paylaşılabilmektedir. Fakat uçak biletlerinin orijinallerinin paylaşılması tavsiye edilmektedir. Tüm belgelerin temin edilmesi ve randevu tarihinde teslim edilmesi halinde yapılan turistik vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.