çin üniversite eğitimi

Çin Üniversite Eğitimi

Çin üniversite eğitimi almak isteyenlerin Çin’den öğrenci vizesi almaları gerekir. Yasal olarak Çin’de öğrenim görme hakkına sahip olmak için uzun veya kısa süreli Çin öğrenci vizesi alınır. Çin öğrenci vizeleri, öğrenim görmek isteyenlerin Çin’de kalış sürelerine göre iki çeşittir. Çin X1 öğrenci vizesi 180 günden uzun süre eğitim almak isteyenlere verilen vize türü olup, Çin X2 öğrenci vizesi ise 180 günden daha kısa süreli eğitim almak isteyenlerin alması gereken vizedir.

Çin üniversite eğitimi vize başvurularında ise Çin X1 öğrenci vizesi için Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na veya Ankara Çin Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılır. Çin X2 öğrenci vize başvurusu ise Çin konsolosluğunun yetki verdiği acentelere yapılmaktadır.

Çin’de Üniversite Eğitimi için Öğrenci Vizesi

Çin’de üniversite eğitimi alarak kariyerine devam etmek isteyenler üniversite seçimini yaptıktan sonra eğitim sürelerine göre vize almak için Çin başkonsolosluğuna, büyükelçiliğe veya Çin konsolosluğunun yetkilendirdiği acentelere şahsen müracaat ederler. Çin üniversite eğitimi için lise diploması yeterli olup sınav zorunluluğu yoktur. Dünyanın sayılı üniversiteleri içerisinde ilk 500’de yer alan Çin üniversiteleri bilimsel araştırmalar ve mühendislik projeleri ile ön plandadır. Çin üniversite eğitimi 4 yıl olup isteyenler yüksek lisans ve doktora eğitimi de alabilir. Şehre ve eğitim alınacak üniversitenin kalitesine göre Çin’de üniversite eğitim fiyatları farklılık gösterir.

Uzun Süreli Eğitim İçin Çin X1 Öğrenci Vizesi

Çin’de 180 günden daha uzun süreli eğitimlerde Çin X1 öğrenci vizesi zorunluluğu bulunur. Yabancı öğrencilere sınav zorunluluğu bulunmayan Çin üniversite eğitimi için vize başvuruları Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na veya Ankara Çin Büyükelçiliği’ne yapılır. İstenen evraklar hatasız ve eksiksiz olarak şahsen teslim edilir. Evraklar teslim edilip başvuru yapıldıktan sonra kişi konsolosluk tarafından mülakata çağrılır. Konsolosluk tarafından belirlenen tarihte mülakat yapılır ve başvuru işlemi tamamlanmış olur.

Çin X1 öğrenci vizesi alıp Çin’e yerleştikten sonra ikamet teskeresi talep edilir. Çi Yerel Halk Hükumet Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen ikamet teskeresi Çin üniversite eğitimi almak için gerekli bir belgedir.

Çin X1 Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin’de uzun süreli eğitim almak için zorunlu olan Çin X1 öğrenci vizesi için:

 • En az 8 ay geçerliliği olan pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet güncel vesikalık fotoğraf
 • Kayıt olunacak okuldan alınması gereken kayıt mektubu
 • Adli sicil kaydı olmayan sabıka kaydı
 • Heyet tarafından hazırlanan ıslak imzalı ve mühürlü sağlık raporu ve eski pasaport gereklidir.

Eski pasaportun kaybolması veya bulunmaması durumunda, pasaportun olmadığına dair durum bilgilendirmesi yapacak olan firmanın antetli kağıdına İngilizce olarak dilekçe yazılır. Konsolosluk tarafından hazırlanan başvuru formu doldurularak diğer belgelerle birlikte teslim edilerek başvuru tamamlanır.

Kısa Süreli Eğitim İçin Çin X2 Öğrenci Vizesi

Çin’de 180 günden daha kısa süreli eğitim almak için Çin X2 öğrenci vizesi alınır. 6 aydan daha az sürecek olan eğitimlerde Çin X2 öğrenci vizesi almak yeterlidir. Konsolosluk tarafından yetki verilen acentelerin verdiği bir vize türü olup konsolosluğun gerekli gördüğü durumlarda konsolosluk tarafından mülakat talep edilebilir veya ilave evrak istenebilir. 180 günlük eğitim sonrası Çin’de kalmak ve eğimine devam etmek isteyenler Çin Emniyet Yerel Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Başvurular olumlu veya olumsuz sonuçlanabilir.

Çin X2 Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kısa süreli eğitimler için zorunlu olan Çin X2 öğrenci vizesi için:

 • Resmi kurumdan ya da okuldan alınan konsolosluk kriterlerine uygun davetiye
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydının olmadığını gösteren sabıka kaydı
 • Her yıl için 2500 dolar ya da buna karşılık gelen TL’nın olduğunu gösteren banka hesap cüzdanı aslı
 • En az 6 ay geçerli olan güncel pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet güncel biyometrik vesikalık fotoğraf gereklidir.

Evrakların eksiksiz ve doğru bilgilerle teslim edilmesi önemlidir. Davetiye konsolosluk kriterlerine uygun olmadığı takdirde Çin X2 öğrenci vizesi başvurusunun yapılması mümkün değildir. Konsolosluk tarafından hazırlanan başvuru formu da eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurularak teslim edilmelidir.

Çin Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çin öğrenci vizesinin verilme süresi Çin konsolosluğunun yetkisi dahilinde vereceği karara göre değişir. Vize türüne göre de vize çıkış süresi değişmektedir. Ortalama olarak uzun süreli Çin öğrenci vizesi 10 iş günü, kısa süreli Çin öğrenci vizesi ise 7 iş günü içerisinde verilir. Konsolosluk tarafından vize işlemleri için istenen evrakların eksiksiz olması bu süreyi etkiler. Çin öğrenci vizesi başvurularının yapıldığı dönemde Çin konsolosluğunun yoğunluğu veya ilave bir evrak istenmesi durumunda bu süre uzayabilir.

Resmi tatillerde ve hafta sonları çalışmayan konsolosluğun mesai günleri düşünüldüğünde Çin öğrenci başvurularının zamanında yapılması önemlidir. Seyahatten bir ay önce başvuru yapıldığında olası bir eksik evrak veya özel bir durum nedeni ile zaman kaybedilmediğinden seyahate kadar rahat bir şekilde vize alınabilmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Ücretleri Ne Kadar?

Yabancı öğrenciler Çin’de sınavsız üniversiteye girme şansına sahiptir. Çin’de üniversite eğitim almak için alınan Çin öğrenci vizeleri türüne göre farklı fiyatlardadır. Eğitim alınacak üniversite veya Çin konsolosluğundan güncel vize ücretleri öğrenilir. X1 ve X2 Çin öğrenci vize ücretleri belirli zamanlarda güncellendiğinden son durumu öğrenmek için Çin öğrenci vize ücretlerini belirleyen Çin konsolosluğundan en güncel vize işlemleri için fiyat bilgisi alınabilir. Fiyatları belirleme yetkisi Çin konsolosluğunda olsa da Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkiler de fiyatları etkilemektedir. Başvuru tarihinde Çin öğrenci vizesinin fiyatı öğrenilir ve ödeme yapıldıktan sonra başvuru tamamlanır. Herhangi bir nedenle başvurunun reddedilmesi durumunda ise ücret iadesi yapılmaz.

Çin Üniversite Eğitim Başvuru Dönemleri

Çin üniversite eğitimi için başvurular 2 farklı dönemde yapılır. Şubatta başlayıp Haziranda sona eren güz dönemi ve Ekimde başlayıp Ocakta sona eren bahar döneminde başvurular yapılır. Başvurudan en geç bir ay sonrasında başvuru sonuçları öğrenilir. Birçok Çin eğitim programı başvuru sırasına göre öğrenci kabul ettiğinden başvuruların zamanında yapılması gerekir. Çin’de üniversite eğitimi almak isteyenler şansını arttırmak için birden fazla üniversiteye başvurma yolunu da tercih etmektedir. Üniversiteye kabul edildikten sonra yapılan Çin öğrenci vize başvurusu yapıldığından başvuru yapmak için zaman kaybedilmemesi gerekir.

Çin’de Üniversite Eğitim Plan Yapmak

Çin’de üniversite eğitimi almak için yapılan plan kişinin kendine çizeceği yolu netleştirmesi bakımından önemlidir. Bunun için:

 • Hangi programda eğitim alınacağı
 • Eğitim için ne kadar para ayrılacağı
 • Çin’de nerede eğitim alınacağı
 • Ne kadar süre kalınacağı
 • Eğitime ne zaman başlanacağı netleştirilmelidir.

Çin üniversitelerinin her birinin son kayıt tarihi farklıdır. Son kayıt tarihini geçiren kişiler tüm şartları yerine getirmiş olsa da üniversite tarafından kabul edilmez. JW202 formunu doldurulmasında ve ön kayıt ücretinin yatırılmasında zaman kaybedilmemelidir. Çin’de en çok tercih edilen üniversiteler Shanghai’da bulunur. Fudan Üniversitesi başta olmak üzere Doğu Çin Normal Üniversitesi, Finans ve Ekonomi Üniversitesi ve Doğu Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bunlardan bazılarıdır. Çince bilmeyen öğrenciler 1 yıl hazırlık sınıfında okur ve yeterlilik sınavı sonrası istedikleri bölümde okumaya başlar.