çin ziyaret vizesi

Çin Ziyaret Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize muafiyeti anlaşması bulunmamaktadır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Çin’e giderken vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Yapılan başvuru sonucunda hazırlanan belgelere göre sonuç olumlu ya da olumsuz olarak belirlenmektedir. Sonucu belirleyen tek etken, hazırlanan belgelerin yeterli olup olmamasıdır. Bu nedenle Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından istenen belgelerin her birinin detaylıca hazırlanması gerekmektedir. Çin ziyaret vizesi başvuruları konsolosluk veya büyükelçilik vize başvuru birimlerine yapılması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yoğun nüfusunu, farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerden oluşturmaktadır. Çeşitli koşulların bulunduğu ülke ailelerin ziyaret edilmesi için tercih edildiği gibi, çalışmak için de tercih edilebilmektedir. Fakat ülkeye girebilmek için hangi amaç ile olursa olsun, vize başvurusu yapmak gerekmektedir. Diplomatik amaç ile seyahat eden kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek olmadığı gibi, geri kalan diğer pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Yeşil pasaport kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her ne kadar Avrupa ülkelerini vizesiz, uzun bir zaman dilimi boyunca gezebiliyor olsa da, durum Çin Halk Cumhuriyeti’nde böyle değildir. Bu nedenle Diplomatik Pasaport’a sahip olan kişilerin dışında kalan her kişinin vize alması gerekmektedir.

Çin Ziyaret Vizesi Hakkında

Çin ziyaret vizesi, çalışma vizesi, ticari vize, turistik vize almak için çeşitli Çin Konsoloslukları aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Fakat yapılan başvurular yalnızca Başkonsolosluk ve Büyükelçilik tarafından onaylanmaktadır. Son dönemlerde Türkiye’den Çin’e gitmek için talepte bulunan çok sayıda kişi olmasından dolayı, Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından bu tür başvuru işlemleri Vize Hizmet Merkezleri’ne devredilmiş durumdadır. Yapılan başvurular, online sistemler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fakat randevular ile bahsi geçen kurumlar ve şirketler ilgilenmektedir. Dolayısıyla Büyükelçilik tarafından istenen belgelerin tamamı, bu kurumlara teslim edilmektedir.

Çin’e farklı sebepler ile gitmek isteyen kişilerin, amaçları doğrultusunda birbirinden farklı belgeleri eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan belgelerin İngilizce içerikli olması gerekmektedir. Türkçe olarak hazırlanan başvuru belgeleri onaylanmamaktadır. Dolayısıyla başvuru süreci bu tür durumların oluşması halinde fazlasıyla uzayabilmektedir. Bu nedenle her belgenin tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda kişi vize almaya hak kazansa bile, ülkeye girememe ihtimali hala devam etmektedir.

Ülkenin gümrük kapılarından geçerken, gümrük memurları tarafından sıkıntılı bir durumun fark edilmesi ile kişinin ülkeye girişi engellenebilmektedir. Bu tür durumlarda, başvuruda kullanılan belgelerin bir kopyasının kişinin yanında olması gerekmektedir. Bu sayede oluşan problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

Çin Ziyaret Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek için Çin ziyaret vizesi alacak kişilerin 2 seçeneği bulunmaktadır. Kısa süreli olan S2 vizesine ek olarak, uzun süreli olan S1 isimli vizeler kullanıma sunulmuş durumdadır. Ülkeye giriş yapacak olan kişiler, kendi istekleri doğrultusunda bu vize çeşitlerinden herhangi birisini seçebilmektedirler. Fakat her vize tipinin gerekli evrakları birbirinden farklıdır. Bu sebeple, başvuru sahiplerinin ilk olarak ne kadar süre Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bu aşamadan sonra Çin ziyaret vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

-Davetiye

Çin’de bulunan akrabaları veya aileyi ziyaret edebilmek için öncelikle orada bulunan kişiden veya aileden davetiye gelmesi gerekmektedir. Davetiye içerisinde kişiye veya aileye ilişkin bilgilerin tamamı detaylı olarak verilmelidir. Ev adresi, ailenin veya kişinin yaptığı meslek, Çin’e misafir olarak gelecek olan kişinin seyahat bilgileri, Çin’de ne kadar süre kalacağı gibi bilgilerin tamamının davetiyenin içerisine eklenmesi gerekmektedir. Bu sayede Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından ihtiyaç duyulan davetiye eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olur.

-Biometrik Fotoğraf

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilmek için alınan vizelerde 2 adet biometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır. Fotoğrafların her ikisinin de aynı ve son 3 aya ait olması gerekmektedir. 3 aydan daha eski olan fotoğraflar herhangi bir şekilde kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin arka fonun beyaz olduğu fotoğrafları çektirerek, randevu tarihinde vize başvuru yetkilisine teslim etmeleri gerekmektedir.

Pasaport

Vize alabilmek için pasaportun görünümü büyük önem arz etmektedir. Eğer kullanılacak olan pasaport yıpranmış ve zarar görmüş ise, başvuru yapılmadan önce kesinlikle değiştirilmelidir. Değiştirilmeyen ve eski bir görünüme sahip olan pasaportlar, Çin ziyaret vizesi başvurusunun iptal olmasına sebep olmaktadır. Seyahatin tamamlanmasının ardından 6 ay daha geçerliliğin olması gereken pasaportta, aynı zamanda 2 adet de boş sayfa yer almalıdır. Bu sayfalara vize basıldığı için, dolu pasaportlar kabul edilmemektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidildiğinde masrafları kimin karşılayacağı bir hayli önemlidir. Bunun için başvuru sahiplerinden Banka Hesap Cüzdanı, Hesap Dökümü istenmektedir. Aynı zamanda hangi banka tarafından hesap kayıtları tutuluyor ise, o bankanın İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulmaktadır.

Hesap Cüzdanı ve Hesap Dökümü son 3 aya ait olmalıdır. Daha eski olan belgeler kurum tarafından onaylanmamaktadır. Ayrıca başvuru sahibinin banka hesabında minimum 5.000 USD olması gerekmektedir. Daha az miktarda olan bakiyeler kabul edilmemektedir. Kişi kısa süreli olan S2 vizesini alsa bile yaklaşık olarak 180 gün ülke sınırları içerisinde kalacağı için, bu paranın yeterli geleceği taahhüt edilmelidir.

Çin Ziyaret Vizesi Ek Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidecek olan kişilerden alışılmışın dışında belgeler de istenmektedir. Başvuru sahibi, adli sicil kaydını randevu esnasında görevliye teslim etmelidir. İkametgah Belgesi de ikamet edilen bölgenin yetkilisinden alınarak, teslim edilecek olan evrakların arasına eklenmelidir.

Çin ziyaret vizesi başvurusunda istenen bir diğer belge de başvuru sahibi ile akrabasının arasındaki ilişkiyi gösteren belgelerdir. Evlilik cüzdanı, emniyet kurumundan alınan ilişki belgesi, doğum belgesi gibi belgeler bu aşamada kullanılabilmektedir. Tam Teşekküllü Nüfus Kayıt Örneği de 1. dereceden yakınlar ziyaret edildiği takdirde kullanılabilmektedir. Bunun dışında Çin Ankara Büyükelçiliği’nden son olarak Nüfus Cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Sadece başvuru sahibinin değil, Çin’de bulunan akrabaların da Nüfus Cüzdanı fotokopisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Aile Ziyareti Vizesi Ücretleri

Çin’e gidecek olan kişilerin çok sayıda seçim hakkı bulunmaktadır. Sadece aile ziyareti vizesi içerisinde bile 2 farklı alternatif bulunmaktadır. Akrabalarına gidecek olan kişiler kısa süreli olarak ülkeye giriş yapabileceği gibi, uzun süreli olarak da giriş yapabilmektedirler. Fakat bu tür uzun süreli vize başvurularının ücretleri, kısa süreli olanlara göre bir hayli yüksektir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalacakları süreyi hesaplamaları ve belirlenen tutarı büyükelçiliğin banka hesabına aktarmaları gerekmektedir. Bu işlem kredi kartı ile de yapılabilmekte, havale yolu ile de yapılabilmektedir. Tamamen kişinin tercihine bağlı olarak ödeme gerçekleştirilebilmektedir.

Bazı istenmeyen durumların meydana gelmesi ile vize başvuru işlemleri için ücretlerde artış olabilmektedir. Çin ziyaret vizesi alacak olan kişilerin talep edilen belgeleri eksik bir şekilde getirmesi halinde başvuru süreci uzayabileceği gibi, iptal de edilebilir. Başvuru sürecinin uzamasında kişi tekrar tekrar görüşmeye çağırılmaktadır. Burada ekstra bir ücret ödenmemektedir. Fakat yapılan başvuruların iptal edilmesi halinde, kişi tekrardan başvuru yapmak zorunda kalmaktadır.

Başvurunun yeniden yapılması da, ücretin yeniden yatırılması anlamına gelmektedir. Bunun sebebi, Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından yatırılan ücretlerin iade edilmemesidir. Ücretlerin iade edilmemesi, kurumun sorumluluğunda değildir. Bu nedenle başvuru sahipleri ek masraf yapmamak için her türlü belgeyi eksiksiz olarak hazırlayıp, öyle başvuru yapmalıdırlar.